Kriza e kapitalit njerëzor

22/03/2021 12:16 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Pandemia i përkeqësoi treguesit e zhvillimit njerëzor kudo në botë, por në Shqipëri, ashpërsia e dëmit po vjen më e fortë. Rritja e vdekjeve ishte më e larta në Europë, duke shënuar rekord në 30 vjet, ndërsa për herë të parë që nga viti 1923, shtesa natyrore e popullsisë shkoi afër zeros më 2020. Sëmundshmëria në popullatë po rritet si rrjedhojë e efekteve zinxhir të COVID-19 dhe cilësia arsimore ka rënë për 63% të nxënësve nga mbyllja gati 6-mujore […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of