Maqedoni FMN: Rritja po përshpejtohet

10/02/2020 8:34 AM 0 komente

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) përfundoi konsultimin e nenit IV me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Aktiviteti ekonomik është i fortë. Rritja reale e PBB-së vlerësohet të jetë forcuar në 3.2 për qind në vitin 2019, e mbështetur nga konsumi i fuqishëm privat dhe një rikthim në investime. Rritja e eksporteve mbeti e lartë, pavarësisht nga ngadalësimi i partnerëve kryesorë tregtarë, ndërsa importet u rritën nga kërkesa e fortë vendase. Ndihmuar nga flukset hyrëse të dërgesave nga jashtë, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of