Paradoksi i kënaqësisë

22/07/2019 6:15 PM 0 komente

Pse njerëzit e lumtur votojnë për partitë populiste? Rritja e populizmit vjen në një kohë kur njerëzit thonë se po ndihen mirë   “Si ndiheni, a jeni i lumtur?!”, ishte një prej pyetjeve që iu bë një votuesi në moshë të mesme, përpara një qendre votimi, në lidhje me ndjesinë që i lanë zgjedhjet e fundit europiane. Ai shfryu dhe u përgjigj se i lumtur do të ishte vetëm nëse do t’i krijohej mundësia që t’i largonte, duke i shkelmuar të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of