Rumani / Ulen parashikimet e inflacionit për vitin 2020 dhe 2021

15/06/2020 9:45 AM 0 komente

Banka Qendrore e Rumanisë rishikoi parashikimet e saj vjetore të inflacionit për këtë vit dhe vitin e ardhshëm, u shpreh ajo në raportin tremujor të inflacionit. Politikëbërësit parashikojnë një nivel inflacioni prej 2.8% në dhjetor, ndryshe nga parashikimi i mëparshëm prej 3.0%. Ata presin një inflacion prej 2.5% në fund të vitit të ardhshëm, krahasuar me parashikimin e mëparshëm prej 3.2%. Banka uli normën e saj të interesit me një çerek pike në 1.75%, duke u zotuar të vazhdojë të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of