Editorial

Goditjet “pas shpine” për bizneset prodhuese dhe eksportuese

Prej tre vitesh, bizneset po përballen me goditje të njëpasnjëshme që vijnë si nga mjedisi ndërkombëtar, ashtu dhe nga ai vendas. Pandemia në 2020-n ndali aktivitetin ekonomik, për…

Nr: 1074 monitor 1074 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Shqipëria, porta hyrëse e Ballkanit për Italinë

Shqipëria ka potencialin të jetë porta hyrëse e Ballkanit për Italinë, thotë Matteo Zoppas, president i Agjencisë Italiane për Tregtinë dhe Investimet (ICE) në një intervistë për Monitor.  Z.Zoppas ishte së fundmi në Tiranë së bashku me përfaqësues të tjerë të lartë të qeverisë italiane…

Kosova

Pagat me Ligjin e ri, as këtë muaj nuk ka shtesa për zyrtarët publikë në Kosovë

Ministria e Financave dhe Ministria e Punëve të Brendshme kanë njoftuar se edhe këtë muaj pagat e zyrtarëve publikë do të ekzekutohen pa shtesat e parapara…


Energjia elektrike në Kosovë shtrenjtohet për 15.4 për qind

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji ka miratuar sot tarifat e reja të energjisë elektrike, që do të…

30/03/2023 6:19 PM

Në Kosovë, gastronomia dhe hoteleria paguajnë 10 milionë euro më shumë tatim

Drejtori i ATK-së, Ilir Murtezaj, kishte deklaruar se ka këngëtarë që paguajnë vetëm 500 euro për aheng, mirëpo çmimi…

30/03/2023 2:45 PM

Patundshmëria “prek qiellin”, banesat në Prishtinë arrijnë 1000 deri në 2.500 euro/m2

Çmimi për metër katror për banesa në Kosovë është rritur me deri 200 euro më shumë. Aktualisht, mesatarja e…

29/03/2023 11:00 PM

Europa

Inflacioni i Eurozonës bie ndjeshëm, në 6.9%, ndërsa kostot e energjisë zvogëlohen

Presionet e çmimeve janë tashmë në nivelin më të ulët të një viti.   Inflacioni i Eurozonës ka rënë ndjeshëm, në nivelin më të ulët të…


Inflacioni në Gjermani zbutet më pak se sa pritej në muajin mars

Inflacioni u lehtësua ndjeshëm në Gjermani gjatë muajit mars, si pasojë e çmimeve më të ulëta të energjisë, por…

30/03/2023 3:34 PM

Pandemia nxit turizmin, Spanja kërkon dëshpërimisht kamerierë

Spanja pret një numër rekord turistësh për të vizituar brigjet e saj me diell, plazhet me rërë dhe qytetet…

29/03/2023 2:41 PM

Fluturimi në Kroaci bëhet më i lehtë, kontrollet e kufirit ajror hiqen për vendet e zonës Shengen

Kroacia ka hequr kontrollet e saj të kufirit ajror për udhëtimet drejt dhe nga vendet e zonës Shengen. Pasi…

28/03/2023 2:23 PM

Rajoni

Si ndikojnë emigrantët ukrainas në ekonomitë e vendeve europiane

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt 2022 ka bërë që shumë qytetarë ukrainas të largohen nga vendi për arsye sigurie. Sipas Komisionerit të Lartë…


Greqia do të dyfishojë shumën minimale të investimit për vizat e arta nga 1 maji

Nga 1 maji i këtij viti, do të hyjë në fuqi vendimi i Greqisë për të rritur shumën minimale…

30/03/2023 12:20 PM

Qeveria bullgare dëshiron të ulë çmimet e ushqimeve me të paktën 20% 

Zinxhirët masivë të shitjes me pakicë në Bullgari janë duke nxitur aktualisht një rritje prej 80-90% të çmimeve të…

28/03/2023 3:23 PM

Politikanët bullgarë mobilizohen për të mbrojtur vajin e trëndafilit kundër Brukselit

Një projekt-rregullore e BE-së për vajrat esencialë, ndezi sërish frikën për një tjetër “komplot europian” kundër një produkti të…

24/03/2023 10:10 PM

Të Tjera nga Bota

Arrihet marrëveshja tregtare Mbretëri e Bashkuar – Azi, tre vjet pas Brexit

Mbretëria e Bashkuar ka nënshkruar një marrëveshje, për t'u bashkuar me një pakt tregtar me 11 vende të Azisë dhe Paqësorit, tre vjet pas largimit zyrtar…


“Një ditë e mirë për tranzicionin energjetik të Europës”: Negociatorët e BE arrijnë marrëveshje për të dyfishuar burimet e rinovueshme deri në vitin 2030

Shtetet anëtare të Bashkimit Europian dhe anëtarët e Parlamentit Europian, arritën të enjten një marrëveshje për të dyfishuar prodhimin…

30/03/2023 2:58 PM

Inteligjenca artificiale mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune

Inteligjenca artificiale (artificial intelligence, AI) mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune me kohë të plotë, thotë një raport…

29/03/2023 1:02 PM

Banka Botërore paralajmëron për ‘një dekadë të humbur’ në rritjen e ekonomisë botërore

Banka Botërore paralajmëron se rritja mesatare e mundshme ekonomike globale, do të bjerë në nivelin më të ulët prej…

28/03/2023 2:00 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Në Europë, automjetet e lidhura mund të reduktojnë emetimet e CO2 me 18%

Zgjidhjet e smart mobility (lëvizshmërisë inteligjente) mund të reduktojnë deri në 18% të emetimeve të CO2 në Europë. Ky përfundim del në një studim të porositur…


Fundi i një epoke… Lamborghini do të bëhet hibride dhe… shumë shpejt

Pas një gjysmëshekulli makinash me motor V12 me benzinë, që prej modeleve të para të markës, prodhuesi italian i…

30/03/2023 5:06 PM

Pas marrëveshjes me BE, Ferrari parashikon jetëgjatësi për motorët me djegie të brendshme

Të hënën, presidenti i Ferrari, përshëndeti planet për të përjashtuar makinat që përdorin karburant elektrik nga eliminimi gradual i…

28/03/2023 9:00 AM

Gjermania mirëpret propozimet e BE për mosmarrëveshjen e e-karburanteve

Kërkon kuadër ligjor   Gjermania mirëpriti projekt-propozimin e BE-së për të zgjidhur mosmarrëveshjen mbi eliminimin gradual të makinave të…

24/03/2023 3:46 PM

Art

Lajme TIRART/ Punime nga Ormira Lulani

Ilustrimi është një nga format më të njohura të arteve vizuale dhe vepra të tilla nuk mund të mungonin në TIRART, panairin e parë të arteve…


Lajme nga TIRART / Punime nga Arben Bajo

Një nga veprat më të rëndësishme në panairin e arteve pamore TIRART ishte skulptura e realizuar nga artisti i…

28/03/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Albes Fusha

Albes Fusha ishte një nga artistët e njohur shqiptarë që mori pjesë në panairin e arteve pamore TIRART. Artisti…

27/03/2023 4:13 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Fatmir Tufina

Panairit të arteve pamore TIRART iu bashkuan edhe punimet e artistit Fatmir Tufina Tufina prezantoi në panair 6 piktura…

24/03/2023 3:30 PM

Teknologji

Huawei thotë se “ka dalë nga kriza” falë rritjes së të ardhurave

Kompania kineze Huawei Technologies Co Ltd, tha se ka dalë "nga gjendja e krizës", pasi regjistroi një rritje të vogël të të ardhurave vjetore, duke shtuar…


Elon Musk – personi më i ndjekur në Twitter

Miliarderi ka rrëzuar nga froni ish-presidentin Barack Obama, si personin më të ndjekur në Twitter. Deri tani, Musk ka…

30/03/2023 12:29 PM

A janë bankat më pak të sigurta për shkak të platformave si Instagram dhe TikTok?

Dinamika kishte evoluar me vështirësi, kur në vitin 2007, Northern Rock pati tërheqje të shumta parash nga degët e…

29/03/2023 12:30 PM

10 aplikacionet më fitimprurëse që përdorin teknologjinë ChatGPT ose OpenAI

Sipas kompanisë data.ai, në shkurt 2023, këto 10 aplikacione së bashku përfaqësojnë thuajse 5.9 milionë dollarë të shpenzimeve globale…

27/03/2023 3:17 PM

Menaxhim

3 mënyra për të rritur energjinë e trurit tonë

Vëmendja jonë zgjat mesatarisht vetëm 47 sekonda në një ekran - dhe ajo po vjen duke u zvogëluar. Psikologët dhe studiuesit e sjelljes teknologjike, kanë vënë…


Si të dallojmë një kulturë toksike nga përshkrimi i një vendi të lirë pune

Nga mosrespektimi i punonjësve tek sjellja joetike, kulturat toksike të punës janë çuditërisht të zakonshme. Dhe nëse jeni duke…

31/03/2023 11:00 AM

Cili është stili i duhur i udhëheqjes?

Në thelb të udhëheqjes (leadership), ne duhet të ofrojmë qëllim, drejtim dhe motivim për punonjësit tanë - por jo…

30/03/2023 11:31 AM

25 kompanitë me kulturën më të mirë të vendit të punës

Idetë se si ta bëjmë vendin e punës më të mirë për punonjësit, po ndryshojnë gjithmonë dhe është thelbësore,…

29/03/2023 11:22 AM

Sport

Messi bëhet anëtari i tretë i “klubit me 100 gola”

Lionel Messi arriti një tjetër rekord në karrierën e tij, me një tripletë në ndeshjen miqësore të fituar nga Argjentina në shtëpi, kundër Curacao (7 -…


Sponsorizimet sportive në Europë shënojnë rekord të ri në 2022

Tregu europian i sponsorizimeve është rritur me 4.3% në vitin 2022, duke arritur 29 miliardë euro, ku sporti përfaqëson…

27/03/2023 5:07 PM

Allianz zgjat marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit të Bayern Munich

Bayern Munich zgjati marrëveshjen për të drejtat e emrit të stadiumit me shoqërinë gjermane të shërbimeve financiare Allianz edhe…

23/03/2023 4:33 PM

Nga futbolli te Federer, kolapsi i Credit Suisse rëndon edhe në sport

Credit Suisse ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në sportin zviceran. Një panoramë se sa e varur është…

21/03/2023 9:00 AM

Life Style

Përtej Kullës Eiffel, 10 mrekullitë natyrore që duhen parë në Francë

Franca është më shumë se Parisi dhe Kulla Eifel. Ky vend europian ka shumë gjëra më të bukura. Muzetë, kantinat e verës dhe katedralet, janë disa…


170-vjetori i lindjes së Van Gogh, si u rrit reputacioni i tij

30 Mars 1853, Gëzuar ditëlindjen Van Gogh!   Po të ishte ende gjallë sot, piktori holandez Vincent van Gogh…

30/03/2023 11:58 AM

Destinacionet më të lira dhe më të shtrenjta në Europë për 2023

Kërkesa për pushime jashtë vendit në vitin 2023 është afër arritjes së niveleve para pandemisë, sipas operatorëve turistikë dhe…

29/03/2023 12:00 PM

TripAdvisor / 10 përvojat më të rezervuara të udhëtimit në botë këtë pranverë

Me ardhjen e motit të ngrohtë dhe të peizazheve që marrin jetë në mbarë globin, pranvera sjell fillimin e…

28/03/2023 12:00 PM