Si te luftoni stresin ne pune

07/04/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Dr. Ilirjan Lipi, Universiteti i Vlorës Stresi eshte term qe i referohet shumes se situatave fizike, mendore, tensioneve dhe emocioneve mbi nje person. Stres vjen nga fjala “stress” dhe perkthehet ne gjuhen tone tension. Sipas eksperteve te shendetit publik ne SHBA, rreth 90% e semundjeve vijne me burim stresin. Shembuj te stresit ne jeten e perditshme mund te permendim: nje kritike nga miqte tane, marrja e nje lajmi te keq, qe ndikojne te ne duke dhene efekte si […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of