Sigurimet e detyrueshme shëndetësore dhe nevoja për reformim

29/03/2021 10:23 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNga Dorinela Ndrejaj*   Reformimi i skemës së sigurimeve të detyrueshme të kujdesit shëndetësor është domosdoshmëri dhe duhet të konsistojë në liberalizimin e skemës së sigurimit të detyrueshëm, e cila konsiston në dhënien e së drejtës së të punësuarve që të përdorin lirisht kontributin e tyre dhe një pjesë të kontributit të punëdhënësit për të zgjedhur dhënësin e shërbimit të kujdesit shëndetësor nëpërmjet kompanive private të sigurimit   Sigurimet shëndetësore janë një përbërës i rëndësishëm i sistemit të sigurimeve shoqërore […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of