Editorial

Qeveria nuk është seksere pronash!

Shqipëria arriti vitin e kaluar rekordin e Investimeve të Huaja Direkte (IHD) në vend, në nivelin e 1.5 miliardë eurove. Frika se me mbarimin e projekteve të mëdha,…

Prodhuesit artizanalë të birrës mes pasionit dhe sfidës për të mbijetuar nga kostot e larta

Kryetari i Shoqatës së Mikrobirrave, Xhim Begeja në podcastin “Monitor Business Plus” ngriti shqetësimin se në 30 vite prodhimi artizanal pothuajse po “zhduket” nga mospërballimi i kostove. Edhe pse nga turistët e huaj preferohet birra artizanale vendase, sipas tij kostot e larta pas dyfishimit të…

Kosova

Rama në Kosovë flet për hekurudhën Durrës-Prishtinë; Analizë për opsione më të mira

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit në Kosovë ka folur për hekurudhën Durrës-Prishtinë. Rama ka thënë se po punohet për opsionet më të mira të…


Raportet e “acaruara” mes dy kryeministrave, Rama qëndron në Kosovë por nuk takohet me Kurtin

Nga Fatos Shala, Prishtinë Kryeministri Albin Kurti dhe kryeministri Edi Rama duket se vazhdojnë t’i kenë raportet e “acaruara”.…

10/06/2024 3:58 PM

Safet Gërxhaliu: Nga energjia tek ushqimet, potencialet

Ekonomia e Kosovës ka potenciale të larta për të rritur eksportet, por zhvillimet politike në vend po lënë në…

07/06/2024 10:02 PM

Biznesi nga Kosova po shton praninë në Shqipëri

Sipërmarrja nga Kosova po shfaq interes në rritje për tregun shqiptar. Së fundmi, kompania më e hershme e shitjeve…

06/06/2024 11:00 PM

Europa

BE do të godasë automjetet elektrike kineze me tarifa shtesë deri në 38%, nga korriku

Lëvizja vjen pasi prodhuesit europianë të automjeteve po sfidohen nga një fluks i automjeteve elektrike me kosto më të ulët nga rivalët kinezë.   Komisioni Europian…


Shkalla e papunësisë në Britani më e larta në më shumë se dy vjet

Shkalla e papunësisë është rritur papritur në nivelin më të lartë për dy vjet e gjysmë, sipas të dhënave…

11/06/2024 2:11 PM

E djathta ekstreme përparon ndjeshëm në zgjedhjet e Parlamentit Europian

Partitë e ekstremit të djathtë kanë avancuar në zgjedhjet e BE-së, duke performuar mirë në Gjermani dhe duke fituar…

10/06/2024 2:32 PM

Bien bursat, teksa Macron thërret zgjedhjet e parakohshme franceze pas fitores së Le Pen në votimet në BE

Tregjet franceze dhe europiane ranë të hënën pas vendimit tronditës të presidentit Emmanuel Macron për të thirrur zgjedhje të…

10/06/2024 1:00 PM

Rajoni

Kroacia si destinacion për pensionistët. A mund të mësojë nga Portugalia?

Kroacia, më në fund, përfitoi nga viza nomade dixhitale disa vite më parë dhe ishte një sukses. A mund të mësojë diçka nga Portugalia sesi të…


Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e…

15/05/2024 2:00 PM

Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Të Tjera nga Bota

Ekonomia globale e qëndrueshme për herë të parë në tre vjet, do të rritet 2.6% këtë vit

Ekonomia botërore pritet të rritet me 2.6 për qind këtë vit dhe ritmi i zgjerimit pritet të mbetet i qëndrueshëm gjatë gjithë vitit, pa luhatje të…


Eksportet e Kinës rriten në mënyrë të qëndrueshme, por importet më të ngadalta dobësojnë perspektivën

Eksportet e Kinës u rritën më shpejt, edhe për një muaj të dytë në maj, duke sugjeruar se pronarët…

07/06/2024 5:04 PM

Bota arrin një sërë temperaturash rekord, OKB paralajmëron për ‘ferrin klimatik’

Secili nga 12 muajt e fundit, u rendit si më i ngrohti i regjistruar në krahasimet vjetore, tha shërbimi…

06/06/2024 3:22 PM

Fed do të ulë normat dy herë këtë vit, shumë analistë parashikojnë një ose asnjë ulje

Rezerva Federale e SHBA, do të ulë normën bazë të interesit në shtator dhe, edhe një herë tjetër pas…

05/06/2024 3:30 PM

Makina

Volvo do të prezantojë pasaportën e parë në botë për bateritë EV

Thuajse 3 vjet para hyrjes në fuqi të rregullave   Volvo Cars do të prezantojë pasaportën e parë në botë për bateritë e makinave elektrike, që…


Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët për të konkurruar rivalët kinezë

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët, për të konkurruar më mirë me rivalët e ashpër…

29/05/2024 4:48 PM

Prodhuesve europianë të makinave u duhet kohë që të konkurrojnë me Kinën

Shtëpitë automobilistike europiane po përballen me “një formë asimetrike të konkurrencës” jo vetëm me Kinën, por edhe me subvencionet…

27/05/2024 3:05 PM

Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është…

16/05/2024 5:19 PM

Teknologji

Apple bëhet kompania e parë në botë me vlerë marke 1 trilion dollarë

Sipas raportit BrandZ të Kantar, vlera e Nvidia është trefishuar   Apple është bërë kompania e parë në botë që kalon pragun prej 1 trilion dollarësh…


IDC: Tregu i “wearable” rritet me 8.8% në T I 2024

Por blerësit përqendrohen te modelet më ekonomike   Tregu i pajisjeve wearable e nisi vitin 2024 me rritje të…

10/06/2024 3:31 PM

Nvidia kalon Apple si kompania e dytë me vlerën më të lartë

Vlera e prodhuesit të chip-ave të Inteligjencës Artificiale të Nvidia arriti nivele rekord të mërkurën, duke kapërcyer pragun prej…

06/06/2024 3:58 PM

8 instrumente IA për të rritur biznesin tuaj

Mendoni përtej ChatGPT për këto instrumente të tjera të Inteligjencës Artificiale dhe shihni se cili i përshtatet më mirë…

03/06/2024 4:28 PM

Menaxhim

4 mënyra befasuese për të gjetur lumturinë

Të gjithë duam të jemi të lumtur, por arritja e lumturisë mund të duket shumë e vështirë. A mund të na ndihmojë shkenca? Sipas studimeve, shkenca…


Kompania nuk është familje

CEO i Airbnb ndan gabimin, që bëri mbi pushimet e stafit gjatë kohës së Covid. Pavarësisht se sa shumë…

10/06/2024 12:00 PM

Jeni mendërisht më të fortë se shumica e njerëzve?

Forca mendore, është aftësia për të rregulluar në mënyrë produktive emocionet, mendimet dhe sjelljet tuaja, edhe në rrethana sfiduese.…

06/06/2024 1:30 PM

Çfarë mund t’ju mësojnë aventura për udhëheqjen në biznes

“Njerëzit thonë, shkoni dhe bëni aventura. Ju ndihmon në punë. Dhe gjithmonë, mendoja se ishte një justifikim, vetëm për…

04/06/2024 12:00 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Grand Palais në Paris do të të rihapet në kohë për Lojërat Olimpike

Pas një shndërrimi arkitektonik katërvjeçar, Grand Palais është më i aksesueshëm dhe më i bukur se kurrë. Që nga çasti kur u ndërtua, në vitin 1900,…


Thesaret e humbura, veprat e artit më të kërkuara në botë

Nga piktura "Lulekuqet" (Poppy Flowers) nga Vincent Van Gogh, te kryevepra e humbur e Rembrandt, "Krishti në stuhi në…

11/06/2024 11:30 AM

Hotelet historike në Europë që i kanë rezistuar kohës

Qëndrimi në një nga hotelet më të njohura në botë, është një synim, që shumëkush mund ta ketë. Kështjellat…

09/06/2024 12:00 PM

Qytetet ku njerëzit ecin më shumë, Peja dhe Shkodra në top 10

Destinacionet më të mira për këmbësorët sipas një studimi të ri. Pak gjëra në jetë janë aq të këndshme,…

08/06/2024 11:30 AM