TUTULANI Milto, bankieri dhe ministri i drejtesise (1897-1933)

30/10/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Tutulani Milto ka qenë, ekonomist financier, personalitet i administratës së lartë rë sistemit financiar dhe bankar. Lindur në Berat në vitin 1897 në një familje të njohur të Beratit e lidhur me krushqi dhe miqësira me Sallaband dhe Haxhistaset. Ka qenë babai i heronjve të Luftës Nacional çlirimtare Margarita dhe Kristaq Tutulani. Në vitin 1910 përfundoi shkollën trevjeçare për tregti në Vlorë. Më pas u diplomua në Selanik në gjimnazin franko-grek për financë. Studimet e larta për drejtësi që […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of