Abonohuni:

Editorial

Pasuria, që nuk po përdoret!

Lajme / Shkurt në një javë

Efekti në çmim, 6 lekë për litër
Gjiri i Lalëzit. Një tjetër fshat turistik, “San Pietro Resort”
Lehtësohen procedurat
Ekonomi: Të angazhuar për të lehtësuar biznesin
Rritje 3.7% në 2017, më e larta në rajon

Sistemi bankar / 2016

Nyje e pazgjidhur
Këtë vit jemi optimistë
Po kalojmë nga korporatat te ndërmarrjet më të vogla dhe individët
Skenari makroekonomik është përmirësuar ndjeshëm dhe së shpejti do të ndiejnë efektet pozitive
Do të konsiderojmë çdo blerje të mundshme të përshtatshme
Vit i vështirë, por i suksesshëm
Sfida kryesore e sistemit bankar do të jetë konsolidimi i tij
Dy sfida kryesore kërkojnë reagim të menjëhershëm
2017-a pritet të jetë pozitiv për sistemin bankar

Rajon / Lajme biznesi

Ngërçi politik në Maqedoni, ekonomia ngadalësohet, kostot sociale rriten
Serbi/ Mes fishkëllimash dhe brohoritjesh, protestuesit e rinj serbë duan të ndryshojnë sistemin
Kroaci/ Përpjekje për të përballuar pasojat e rënda të Agrokorit
Bullgari/ 170,000 turistë të huaj gjatë festës së Pashkëve

Tregu / I fluturimeve

Beteja për ajrin
Nuk tremben nga terrorizmi, 41 mijë shqiptarë pushuan në Antalia
Low cost nga Tirana në Amsterdam dhe Budapest, ja sa do të kushtojnë biletat
Bilanci i udhëtimeve, shqiptarët shpenzuan jashtë 1.1 miliardë euro në 2016-n

Rivlerësimi / Procesi

Shmangni “minutën e fundit”
Shqipëria, me indeks të lartë për çmimet e pasurive të paluajtshme
Hipoteka, kushti kryesor
Prona, mungesa e informacionit e lartë

Turizëm / Udhëtime

Bumi i ri i udhëtimeve; Shqipëria, ndër destinacionet e pazakonta

Bota / Tregje

Wal-Mart dhe Amazon po blejnë rrugën drejt majës
Ndizini motorët
Vogëlsira dhe paragjykime
Automatizimi për njerëzit

Bota/ E makinave

MERCEDES CLASSE E S.W.
LEXUS LC
RENAULT TWINGO GT

Tekno / Informacion

Kufjet që eliminojnë zhurmën dhe të japin kënaqësinë e qetësisë

Statistika / Eksportet janar – mars

Eksportet- janar-mars