Shtyhet me dy javë Brexit, çfarë pritet të ndodhë deri më 12 prill?

22/03/2019 5:12 PM 0 komente

Theresa May mund të ketë në plan të mbajë një votë të tretë për marrëveshjen e saj Brexit javën e ardhshme, pasi Bashkimi Evropian shfuqizoi kërcënimin e Britanisë, duke lejuar një zgjatje prej dy javësh. Parlamenti do të fillojë votimin mbi alternativat e planit të May-t javën e ardhshme.

Udhëheqësit e BE do të mblidhen përsëri së bashku para 11 prillit dhe krerët sinjalizuan se po presin me çfarë mundësish do arrihet kompromisi i qeverisë britanike.

Parlamenti do të fillojë votimin javën e ardhshme mbi alternativat e mundshme të planit të May-it.

“Sigurisht do të takohemi përsëri para kësaj date, sigurisht edhe me kryeministrin britanik,” tha Merkel. “Ne do të duhet të shohim se cilat janë rezultatet e votimit të parlamentit të Britanisë, sepse ka mundësi të shumta për të cilat parlamenti mund të votojë”.

 

Zhvillimet kryesore:

-Dita e Brexit shtyhet deri më 12 prill
-Qeveria planifikon të bëjë marrëveshje në votimin e Parlamentit të martën ose të mërkurën
– Zëdhënësi i May thotë se kryetari John Bercow duhet të vendosë nëse do të pranojë një tjetër votim për marrëveshjen
– Pozicioni i May në vend po duket gjithnjë e më i brishtë
– Një samit tjetër do të thirret para datës 11 prill
– Clark, Kwarteng thonë se deputetët do të votojnë për opsionet e Brexit javën e ardhshme

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of