Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Koronavirus

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2 3 4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim për Banesa all day
5* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
6* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
7 8
9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
11* Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme all day
12* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
14 15
16 17* Tregtia e Jashtme all day
* Tregtia e Jashtme all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21 22
23 24 25* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistika të Pozicionit të Investimeve Ndërkombëtare all day
26* Anketa e Migracionit all day
* Statistikat e transportit all day
27* Produkti i Brendshëm Bruto, Finale 2017 dhe Gjysmë-Finale 2018 all day
28 29
30* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Statistikat e borxhit të sektorit buxhetor të qeverisë dhe borxhit të garantuar all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
         

Ndërron jetë një tjetër paciente nga koronavirusi, tre viktima në 24 orë

Në 24 orë janë shënuar tre viktima në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njofton se mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 52-vjeçare nga Vlora, e…

Koronavirusi do të ndryshojë mënyrën sesi blejmë dhe punojmë për vite me radhë

Emergjenca e shëndetit publik po trondit ekonominë botërore. Prodhuesit janë të detyruar të rimendohen se ku blejnë dhe prodhojnë mallra   Çdo tronditje ekonomike lë pas një trashëgimi. Koronavirusi vdekjeprurës…

Menaxhimi i shëndetit mendor gjatë koronavirusit, ekspertët në mbarë botën ndajnë njohuritë

Me gjithë ata tituj artikujsh që na rrethojnë, me gazeta që gjuajnë kush të përcjellë lajmin e parë dhe mediat tona sociale që po na izolojnë nëpër dhoma, ekziston rreziku…

Covid-19/Italia, rekord tragjik, mbi 900 vdekje në një ditë, Franca e Belgjika zgjasin bllokimet

Mbi 900 vdekje brenda një ditë, është ky bilanci tragjik nga koronavirusi në Itali këtë të premte, duke tejkaluar Spanjën, e cila regjistroi 769 vdekje. Numri i vdekjeve në total…

Shkon në 86 numri i të infektuarve në Kosovë, ministri Vitia ka një kërkesë për qytetarët

Edhe shtatë raste të reja janë regjistruar me virusin COVID-19 në Kosovë. Instituti i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka bërë të ditur se edhe shtatë raste të reja me koronavirus…

G20 premton 5 trilion dollarë për të mbrojtur ekonominë globale kundër COVID-19

Drejtuesit e Grupit të 20 ekonomive më të mëdha të botës u zotuan të enjten të injektojnë 5 trilion dollarë në ekonominë globale për të zbutur ndikimin ekonomik të koronavirusit…

Shënohet viktima e 7 e COVID-19 në Shqipëri

Ka shkuar në shtatë numri i të vdekurve nga koronavirusi në vendin tonë. Mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin Invektiv një peciente 85 vjeçare. “Gjatë mbrëmjes së sotme…

Lufta ndaj Covid-19/BQE heq kufizimet mbi blerjet e borxheve, në një përpjekje për të rritur masat nxitëse

Banka Qendrore Europiane ka vendosur heqjen e kufizimeve, mbi vlerën e obligacioneve që mund të blejë nga çdo shtet i Eurozonës, duke shmangur në këtë mënyrë emetimin e pakufizuar të…

Shkon në 6 numri i viktimave nga COVID-19, ndërron jetë në spitalin infektiv një 71-vjeçare

Një tjetër pacientë humb jetën nga koronavirusi, duke e çuar numri në gjashtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njofton se në orët e vona të së mërkurës ka ndërruar…

Europa mbetet nën kthetrat e COVID-19, Spanja ia tejkalon Kinës në numrin e vdekjeve

Spanja tani është vendi i dytë në botë, pas Italisë për numrin e vdekjeve, pasi ia tejkaloi edhe Kinës. Këtë të mërkurë janë regjistruar 3.434 të vdekur, nga 3,285  vdekje…

Masat kundër COVID-19, Edhe Britania zgjohet e izoluar

Edhe Britania është zgjuar e izoluar mengjesin e kësaj të marte, pasi kryeministri Boris Johnson vendosi që njerëzit duhet të qendrojnë në shtëpi, dyqanet duhet të mbyllen dhe ndalohen tubimet…

26 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 61 numri i të prekurve

26 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në Kosovë mbremjen e sotme, duke e çuar numrin në total në 61 të prekur. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës…

Senati amerikan nuk miraton paketën ekonomike për luftimin e COVID-19; Lojërat Olimpike në Tokio mund të shtyhen

Përhapja e koronavirusit ka kapur shifra të frikshme në të gjithë botën. Deri më tani numërohen mbi 14 mije e 600 të vdekur, ndërsa numri i të prekurve i ka…

Shkaqet e vdekjes në Itali dhe koronavirusi; A do arrijë të jetë ndër dhjetë sëmundjet më vdekjeprurëse në Itali?!

Instituti shëndetësor Italian (ISS) përditësoi të dhënat për ata që humbën jetën në Itali dhe rezultuan pozitive për Sars-cov-2. Raporti i 13 Marsit përshkruan karakteristikat e 1016 pacientëve të vdekur…

Italia do të mbyllë të gjitha aktivitetet e bizneseve jo jetësore deri më 3 Prill. Kuba e Rusia i vijnë në ndihmë

Të gjitha bizneset italiane duhet të mbyllen deri më 3 prill, me përjashtim të atyre thelbësore për ruajtjen e zinxhirit të furnizimit të vendit, deklaroi kryeministri Giuseppe Conte. Deklarata vjen…

Skenarët shqiptarë të Covid-19

Epidemiologu Alban Ylli, i cili ka drejtuar funksione të rëndësishme në Institutin e Shëndetit Publik, ka zhvilluar disa skenarë në lidhje me kurbën e epidemisë Covid-19 në Shqipëri. Në rastin…

Ndihma që të rinjtë mund të japin në kufizimin e përhapjes së koronavirusit

Ndërkohë që “novela e koronavirusit” po bëhet e njohur në të gjithë botën, rrjeti i liderëve të rinj nën 30 vjeç, Global Shapers, po ndërmerr veprime në më shumë se…

Konfirmohen edhe 6 raste të reja me koronavirus, 4 pacientë në terapi intensive

Ka shkuar në 76 numri i të prekurve me koronavirus. Tirana vijon të jetë epiqendra e të prekurve me koronavirus në vendin tonë. 5 nga 6 rastet e reja të…