Ç’po ndodh me Europën dhe çfarë pritet këtë javë?

10/09/2018 9:48 AM 0 komente

Vizioni i presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, për një Evropë më të bashkuar është frustruar nga rritja e populistëve në të gjithë bllokun, megjithëse në Suedi ata mbaheshin në kontroll.

Ndërkohë, ligjvënësit e BE do të votojnë nëse konsolidimi i pushtetit hungarez dhe veprimeve të tjera përbën një kërcënim për vlerat themelore të bllokut. Sikur kërcënimet e brendshme të mos ishin të mjaftueshme, Përfaqësuesi i Tregtisë i SHBA Robert Lighthizer dhe sekretari i Tregtisë Ëilbur Ross do të jenë në Bruksel këtë javë për të diskutuar armëpushimin e brishtë transatlantik.

Rezultatet e suedezëve

Suedia mund të përballet me javë apo edhe muaj diskutimesh, pas një zgjedhjeje jopërfundimtare, duke i bërë jehonë kurtheve zgjedhore në Gjermani, Itali, Holandë dhe Spanjë. Suedezët Demokratë, që janë kundër emigracionit të vendit, por nuk korrën fitoren që prisnin. Një përllogaritje paraprake prej 99.7 përqind të votave u dha demokratëve rreth 62 vende në parlamentin 349-anëtarësh.

Takimi i BQE

Ekonomistët e anketuar nga Bloomberg presin që Presidenti Mario Draghi t’i qëndrojë planit të tij të tanishëm kur Banka Qendrore Evropiane takohet të enjten për të shqyrtuar parashikimet më të fundit ekonomike mes rreziqeve në rritje nga proteksionizmi tregtar dhe shqetësimet që qeveria populiste e Italisë do të prishë rregullat e buxhetit të BE. Draghi ka thënë se do të përfundojë blerjet e bonove në dhjetor dhe do të përgatitet për rritjen e parë të normave të interesit që nga viti 2011, ndoshta para përfundimit të mandatit të tij në tetor 2019.

Aleanca Pro-Evropiane

Kreu i Liberal ALDE Guy Verhofstadt thotë se është gati të bashkohet me Presidentin francez Emmanuel Macron në zgjedhjet e Bashkimit Evropian në maj. ALDE po përgatitet për një përballje midis vlerave liberale dhe nacionalizmit, njoftoi gazeta franceze Ouest France.

Tensionet e Tregtisë

Stuhia tarifore e presidentit Donald Trump do të ‘zbarkojë’ në Bruksel sot, kur Lighthizer të takohet me shefin e tregtisë së BE-së, Cecilia Malmstrom. Pavarësisht një marrëveshjeje të arritur në korrik, kur Juncker arriti të mbajë nënkontroll tarifat e makinave të propozuara më parë, ka zëra që do të nisë tarifimi. Në një tubim të 7 shtatorit në Dakotën e Veriut, Trump ringjalli kërcënimin, duke shtuar se në disa vende “një taksë mbi makinat do të ishte rrënimi i vendit”.

Zhvendosja fiskale

Nuk është vetëm Italia. Edhe në Bruksel po shqetësohen gjithnjë e më shumë për buxhetet në Francë dhe Spanjë, në një kohë kur përfundimi i stimulimit të BQE-së afrohet dhe afati i normave super të ulëta të interesit është në përfundim të saj. Një zyrtar i njohur me përgatitjet për planet buxhetore të muajit të ardhshëm, tregoi për Bloomberg, se politika në Madrid nuk po i lehtëson gjërat, ndërkohë që pyetjet janë pyetur nëse normat e rritjes së Spanjës janë një nënprodukt i shpenzimeve të lira të qeverisë.

Financat italiane

Qeveria italiane e di se duhet të zvogëlojë ngarkesën e saj të borxhit dhe të mbajë deficitin buxhetor në kontroll për të nxitur rritjen ekonomike dhe për të zbatuar gradualisht programin e saj të shpenzimeve, tha ministri i Financave Giovanni Tria në periferi të Forumit Ambrosetti në Cernobbio. Megjithatë, ai nuk ofroi shumë të dhëna apo detaje mbi shifrat, afatet kohore apo planet specifike për buxhetin, i cili duhet të dorëzohet në Bruksel për miratim deri më 15 tetor, duke lënë zyrtarët të pyesin se si premtimet e tij mund të realizohen.

Brexit

Negociatori i BE për Brexit, Michel Barnier duket se po përballet me Dominic Raab më ashpër se sa David Davis. Pse? Për shkak se kryenegociatori i Britanisë Barnier u tha ligjvënësve në një konferencë me dyer të mbyllura në Vjenë, se problemi themelor është ende i njëjtë: Raab nuk jep të njëjtin mesazh si Downing Street; “Bisedimet e vërteta janë në maj”, i tha Barnier ligjvënësve.

Taksë Teknologjisë

Ministrat e financave të BE diskutuan planet për një taksë mbi kompanitë e mëdha të teknologjisë, duke shpresuar që të arrijnë një marrëveshje deri në fund të vitit. Ndërsa shumë vende mbështesin tatimin, disa, përfshirë Irlandën, do të preferonin të mbajnë një marrëveshje globale. Franca, një forcë kryesore që qëndron pas një takse të tillë, sugjeroi të shtonte një klauzolë “sunset”, duke lejuar që tatimi vetëm i BE-së të hiqet sapo skema globale të jetë gati. Por kjo nuk do të pengojë ‘frikën’ se një taksë e tillë mund të tejkalojë marrëdhëniet transatlantike.

Kriptomonedhat

Edhe pas një jave me rënie të çmimeve të kriptomonedhave, Komisioni Europian tha se do të presë për një analizë të hollësishme nga rregullatorët – ose “hartë”, në Bruksel, përpara se të ndërmarrin veprime të mëtejshme. Ky është rezultati i diskutimeve të mbajtura me ministrat e financave të premten, të cilat gjithashtu kërkuan të bëjnë një shtysë pozitive mbi potencialin e teknologjisë së re.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of