Delta e Danubit keneta me e madhe ne Europe

13/11/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint  Delta e Danubit është e dyta për nga madhësia pas Deltës së Vollgës në Europë, por sigurisht radhitet si një nga deltat më mbresëlënëse të lumenjve në tokë. Ndërkohë që shumica e vendit natyral të trashëgimisë botërore të UNECKO-s gjendet në Rumani, një pjesë e madhe e saj gjendet në Odessa Oblast të Ukrainës. Delta shënon pikën ku Danubi ndahet dhe derdhet në Detin e Zi nëpërmjet permutacioneve të panumërta. Rrjeti i pakrahasueshëm i kënetave, kanaleve labirintë, moçaleve dhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of