Jeni duke lexuar në: Ekonomi

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« April 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Kujdes me projektet për rindërtimin, ndikojnë te rritja ekonomike dhe borxhi

Flet Përfaqësuesja e përhershme e Bankës Botërore në Shqipëria znj. Maryam Salim   “Nëse projektet zgjidhen me kujdes, do të kontribuojnë në rritjen ekonomike dhe do të përmirësojnë kapacitetin e…

“Ferrokromi, prodhimi jo rentabël prej çmimit të lartë të energjisë”

Flet Drejtori Ekzekutiv i AlbChrome, Luan Saliaj   Në rast se situata e tregut nuk përmirësohet, dhe çmimet e energjisë vazhdojnë në këto nivele, prodhimi i Ferrochromit në Shqipëri nuk…

Panairi i Ndërtimit, Arkitekturës & Planifikimit Urban 2020, me fokus tek novacioni

Inovacioni në ndërtim, realizimi i ndërtesave Smart, ekologjike me zero emetime ishin kryefjala e diskutimeve në Panairin e Ndërtimit, Arkitekturës & Planifikimit Urban, që u zhvillua për  të dytin vit…

“Meshkujt shqiptarë duan luksin dhe markat e forta”

Flet Era Xhabafti, Partner BOGGI MILANO   Shqipëria, ndonëse një vend i vogël, njihet si vanitoz dhe me dëshirë për t'u veshur mirë e për të qenë në modë. Një…

Rritet tregu i veshjeve për meshkuj

  Gratë mund të njihen si shpenzueset më të mëdha të artikujve të modës. Por shifrat kudo në botë, tregojnë se kur rriten shitjet, burrat tani udhëheqin garën dhe pritet…

“Ikona” e demonstratave ngjitet në fron

Albin Kurti tashmë është ngjitur në fron. Qytetarët e Kosovës e kthyen shpresën te “ikona” e demonstratave, i cili që nga koha studentore nuk i ndali protestat, duke dalë kundër…

Gaz nga SHBA

Nënsekretari i për Energjinë: Projekti madhor për gaz nga SHBA-të drejt Europës Lindore, Shqipëria mund të bëhet qendra hyrëse   Shtetet e Bashkuara të Amerikës po hulumtojnë potencialin e penetrimit…

“Jo Negociata, Vetëvendosje”

  Rrugëtimi 23-vjeçar i Albin Kurtit dhe partisë së tij drejt pushtetit Vetëvendosje dhe Albin Kurti kanë bërë një rrugë të gjatë për të prekur pushtetin. Pas një rrugëtimi prej…

Sa mund të mbrohemi nga koronavirusi

  Indeksi i Shëndetit 2019: Shqipëria renditet e 39 në botë, nën mesataren botërore; më dobët kapacitet në spitale dhe qendra shëndetësore   Në një kohë kur shëndeti botëror po…

Detajet e faturës 1 miliardë euro për rindërtimin

Procesi i rindërtimit të banesave, objekteve te tjera të shtetit dhe biznesit, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit do të përfundojë deri në fund të vitit 2024 me një…

Censi 2020 do të kushtojë 16.5 milionë euro

Gjatë vitit 2020, Instituti i Statistikave do të kryejë Censin e Popullsisë dhe Banesave, megjithatë ende nuk është miratuar ligji përkatës në Parlament. Ndonëse tërmeti i 26 nëntorit përkoi me…

“Interesi i biznesit në 2019 në rënie, por ja sektorët ende atraktivë”

Flet Bledar Mankollari, Drejtor Ekzekutiv i DIHA-s   Interesi i biznesit gjerman për Shqipërinë ishte në rënie në vitin 2019 në raport me vitin paraardhës, por pozitiv mbetet fakti që…

Një “sy” mbi tregun shqiptar…

Nga Deada Hyka   Gjatë 2019-s u përfol jo pak për evidenca të ndryshme në mungesën e sigurisë në produkte për fëmijë si lodra etj. Gjithashtu, ngjarja e tërmetit të…

Turizmi, receta e rimëkëmbjes

Hyrjet e të huajve në Shqipëri në fund të 2019-s ishin 6.4 milionë, duke e bërë atë një tjetër vit të suksesshëm për turizmin. Por vazhdimi i historisë së suksesit…

Der Touristic dhe Apollo: Rezervimet po ecin mirë, do mbështesim Shqipërinë

Shqipëria është aktualisht në një fazë vlerësimi të nevojave pas tërmetit. Përfaqësues të Kombeve të Bashkuara thanë se sot në terren po bëhet një vlerësim i dëmtimit të hoteleve dhe…

Rego Biss: “Synojmë të sjellim më shumë polakë, ndërtoni hotele me 3 dhe 4 yje”

Irfan Kiliç, Drejtor Menaxherial Rego Biss   Shqipëria duhet të fokusohet në ndërtimin e strukturave të reja akomoduese me minimumi 3 yje. Për Irfan Kiliç, drejtor menaxherial i Rego Biss…

“Pas tërmetit ju duhet më shumë marketing dhe reflektim mbi problematikat”

Alekandar Senicic, Kryetar Shoqata Kombëtare e Agjencive Turistike të Serbisë   Shqipërisë i duhet të marketojë më shumë veten ndërkombëtarisht për të zbehur imazhin negativ që mund të ketë lënë…

Sfidat dhe mundësitë e ekonomisë shqiptare në 2020

Flet Prof. Dr. Arben Malaj, President i Institutit për Politika Publike dhe Mirëqeverisje Efektet negative të traumave psikologjike mund të ndihen minimalisht në rreth 6 muaj. Kjo pasojë indirekte e…