Editorial

Lojë…pa shifra

Nëse ka një shifër që qeveria e përdor shpesh me mburrje është ajo e numrit të turistëve. Përditë bombardohemi me 10 milionë turistët që vizituan vendin, me shtimin…

Inteligjenca Artificiale po ul koston për personel mjekësor në klinikat private

Ekzaminimet e para mjekësore me skaner në Shqipëri në vitin 1995 janë kryer në klinikat private. Sektori privat mjekësor është gjithashtu ndër të parët që po përdor Inteligjencën Artificiale dhe sistemet e automatizuara. Sa ka arritur t'i reduktojë kostot për mbajtjen e personelit mjekësor përdorimi…

Kosova

Dy javët e para, mbi gjysmë milioni qytetarë të Kosovës janë regjistruar

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka shpalosur të dhëna të reja sa i përket procesit të regjistrimit të popullsisë. Që nga 5 prilli e deri më…


Qeveria e Kosovës i kërkon BE-së largimin e masave sanksionuese

Qeveria e Kosovës i ka bërë thirrje të hënën Bashkimit Evropian (BE) që t’i heqë masat ndëshkuese ndaj saj,…

22/04/2024 2:00 PM

Nënshkruhet marrëveshja, Kosova përfiton 90 milionë euro nga Banka Botërore

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Zëvendës Presidentja për Evropë dhe Azi Qendrore në Bankën Botërore…

19/04/2024 4:46 PM

Dështon edhe raundi i katërt, s’ka marrëveshje për dinarin në Bruksel

Edhe raundi i katërt rezultoi i pasuksesshëm në Bruksel për dinarin. Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur të bëjnë…

18/04/2024 4:04 PM

Europa

Rritja ekonomike e Eurozonës përshpejtohet në prill, por presionet e çmimeve mund të vënë në provë BQE-në

Aktiviteti ekonomik i sektorit privat në Bashkimin Europian, u rimëkëmb fuqishëm në prill, i udhëhequr nga kërkesa e fuqishme për shërbime, megjithëse prodhimi vazhdoi të tkurret.…


Raporti/ Europa është kontinenti me ngrohjen më të shpejtë, me ndikime shkatërruese shëndetësore

Ngrohja e motit, do të ndikojë në shëndetin, natyrën dhe ekonominë, thuhet në raportin e WMO dhe Copernicus. Europa,…

22/04/2024 3:34 PM

Gara e Europës në Inteligjencën Artificiale

Europa dëshiron që firmat e saj startup të lidhin Inteligjencën Artificiale me superkompjuterë. Ideja është tërheqëse në teori, por…

20/04/2024 10:02 PM

Tensionet tregtare midis Kinës dhe BE-së rrezikojnë të shkaktojnë luftë tregtare

Kina dhe Europa, mund të përballen me një "aksident të ngadaltë", paralajmëroi kreu i një grupi tregtar europian, një…

19/04/2024 12:28 PM

Rajoni

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e ekonomisë dhe të konsumatorëve, duke mbajtur nën…


Ekonomia serbe po rritet mes sfidave globale

Serbia ka arritur të tërheqë investime të mëdha nga jashtë, ku 30% e projekteve të Investimeve të Huaja Direkte…

26/03/2024 3:23 PM

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin…

20/02/2024 2:45 PM

Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Bota duhet të bashkohet për të trajtuar ndotjen nga plastika, thotë OKB

Ndërsa fillojnë bisedimet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, për të rënë dakord për traktatin e parë botëror, për të reduktuar rritjen e mbetjeve plastike, kryesuesi…


Tranzicioni global i energjisë së gjelbër do të kërkojë 4 trilionë dollarë në vit deri në dekadën e ardhshme

Vitin e kaluar, 1.8 trilionë dollarë u investuan për tranzicionin në energji të pastër, nga 33 miliardë dollarë në…

22/04/2024 2:31 PM

Dilema e fjalës së lirë në universitetet amerikane

Universitetet elitare të Amerikës janë të mbingarkuara, të vetëkënaqura dhe mendjengushta. Për të ruajtur përparësinë ndaj universiteteve të tjera…

20/04/2024 10:00 PM

Mrekullia e ekonomisë amerikane

Ekonomia e Amerikës ka treguar qëndrueshmëri të habitshme. Por ka ende rreziqe, shkruan The Economist   Cilit personazhi vizatimor…

19/04/2024 10:00 PM

Makina

Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të personelit në botë

Shkak, rënia e shitjeve   Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore në botë, siç tregon një memo e brendshme…


Ferrari rrit know-how mbi bateritë, por nuk ka plan t’i prodhojë

Ferrari synon të rrisë ekspertizën në fushën e qelizave të baterive, duke pasur parasysh rëndësinë e tyre në kalimin…

09/04/2024 5:20 PM

Dërgesat tremujore të Tesla bien për herë të parë në thuajse 4 vjet

Tesla regjistroi rënie tremujore të dërgesave për herë të parë në thuajse katër vjet, duke zhgënjyer vlerësimet e Wall…

02/04/2024 4:58 PM

Kia EV9 votohet Makina e Vitit 2024

Kia EV9 triumfoi në kategorinë e makinave elektrike në New York Auto Show. Zbuloni më poshtë fituesit e kategorive…

29/03/2024 3:10 PM

Teknologji

Evolucioni i inteligjencës artificiale: nga një vizion i lashtë, në realitet

Një udhëtim në kohë   Eda Meta, MSc. International Finance German Banking Industry Historia e Inteligjencës Artificiale daton që në lashtësi. Njerëzimi ka ëndërruar gjithmonë për…


Robotët mund t’i bëjnë punët më pak kuptimplotë për njerëzit

Një aspekt i diskutimit që shpesh neglizhohet është perceptimi se si ndihen punonjësit njerëzorë për kolegët e tyre robotë.…

22/04/2024 4:31 PM

“Telegram do të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit”

Platforma Telegram “po përhapet si zjarri”. Ajo pritet të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit, tha bashkëthemeluesi i saj…

18/04/2024 4:48 PM

Apple humbet epërsinë e smartphone ndaj Samsung

Ndërkohë, rivalët kinezë fitojnë terren   Apple humbi epërsinë në tregun global të smartphone-ve në fillim të vitit 2024,…

16/04/2024 2:02 PM

Menaxhim

Tendenca më e fundit e punës që ofron më shumë fleksibilitet për punonjësit

Profesionistët e burimeve njerëzore, zbulojnë përfitimet e tendencës virale 'chronoworking', duke supozuar se të gjitha palët mund të jenë fleksibël. Tendenca më e fundit e karrierës,…


Si të vihet në zbatim java 4-ditore e punës

Një javë të ngjeshur dhe më produktive, mund të ketë përfitime të jashtëzakonshme ekonomike dhe shoqërore. Çdo disa vjet,…

22/04/2024 4:00 PM

Vendet me njerëzit më të arsimuar në Europë?

Përqindja e popullsisë me arsim të lartë, është më e lartë në vendet nordike dhe baltike, ku gratë në…

21/04/2024 1:00 PM

Aftësia që u duhet të rinjve për të lulëzuar në epokën e IA

Ekziston një aftësi, që të gjithë të rinjtë kanë nevojë, për të lulëzuar në vendin e punës – sot…

17/04/2024 4:00 PM

Sport

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve u rrit në 30.9 miliardë euro, duke…


Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Life Style

Dita Botërore e Librit 2024, “Lexo sipas mënyrës tënde”

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit, e njohur edhe si Dita Botërore e Librit, festohet çdo vit më 23 prill.   Kjo…


Dita e Tokës 2024, “Planeti kundër plastikës”

Çdo vit, miliona njerëz në mbarë globin festojnë Ditën e Tokës, për të mbështetur lëvizjen mjedisore. Ngjarja filloi në…

22/04/2024 11:00 AM

Aktiviteti fizik ndryshon trurin duke ndihmuar shëndetin e zemrës

Dihet se aktiviteti fizik, është i mirë për shëndetin mendor dhe të zemrës - dhe tani një studim i…

19/04/2024 1:00 PM

Ky kryeqytet europian sapo ndaloi hapjen e hoteleve të reja

Amsterdami në Holandë, nuk do të lejojë më ndërtimin e godinave të reja të hoteleve, si pjesë e luftës…

18/04/2024 4:59 PM