Gjermania do të rritë stimujt fiskalë për sektorin e automjeteve elektrike, për të rritur kërkesën

05/11/2019 9:29 AM 0 komente
Qeveria e kancelares gjermane Angela Merkel dhe prodhuesit e makinave të Gjermanisë ranë dakord të rrisin stimujt e parave për makina elektrike pasi përpiqen të përshpejtojnë transicionin nga motori i djegies dhe të zvogëlojnë emetimet e dëmshme.

“Një i ashtuquajtur “Bonus i Mjedisis” do të rritet në 6.000 euro (6.680 dollarë) për automjetin elektrik dhe industria e automjeteve do të vazhdojë të mbulojë gjysmën e kostos”, tha zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert, në një deklaratë në Berlin.

Ndryshimet do të hyjnë në fuqi këtë muaj dhe do të nisin zbatimin deri në vitin 2025, sipas Bernhard Mattes, presidenti i hollit automobilistik VDA të Gjermanisë.

“Prandaj do të jetë e mundur të sigurohet mbështetje për 650,000 deri 700,000 automjete elektrike,” tha Seibert. Masat u ra dakord në takimin e së hënës në mbrëmje në Berlin midis Merkel dhe zyrtarëve nga prodhuesit e automjeteve, furnitorëve të pjesëve dhe sindikatat e punës, përfshirë drejtuesit kryesorë të Volkswagen AG, BMW AG dhe Daimler AG.

Marrëveshja erdhi një ditë pasi Merkel vizitoi një fabrikë të rindërtuar të makinave elektrike VW në Zwickau, Gjermania lindore.

Merkel i quajti sfidat me të cilat përballet industria “një zhvendosje paradigme në lëvizje që nuk është realizuar kurrë në historinë e automobilave.”

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of