Editorial

Ironia e rritjes së pagave

Në garën e ethshme rajonale, Shqipëria nuk ka arritur të shkëlqejë gjatë dekadave të fundit. Faktet dhe statistikat e kanë renditur atë pothuajse gjithnjë në fund. Të ardhurat…

Oferta e parë publike, a është me interes investimi?

Më datën 24 maj, u hap e para ofertë publike e titujve nga një shoqëri tregtare në Shqipëri. Artan Gjergji, ekspert i tregjeve financiare dhe ish-drejtor i Bursës ALSE, komenton në “Monitor Brief Insight” avantazhet dhe rreziqet e investimit në këto instrumente.

Kosova

Kosova me 360 mijë të punësuar dhe 30 mijë punëkërkues

Në Kosovë gjatë muajit prill të këtij viti kanë kërkuar punë afro 30 mijë qytetarë, shumica nga ta meshkuj. “...punëkërkues të regjistruar sipas grup-moshës ishin 29…


Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra me numrin më të madh të vizitorëve në Kosovë

Në prill 2023, numri i vizitorëve (vendas dhe të huaj) ishte 39 mijë e 039, prej tyre 45.68% ishin…

01/06/2023 11:00 AM

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat

Në Kosovë gjatë vitit të kaluar, paga neto në sektorin privat është rritur vetëm 25 euro, krahasuar me atë…

30/05/2023 2:34 PM

Bizneset në Kosovë ankohen për mungesë të punëtorëve, rritja e pagës shihet si zgjidhje

Bizneset dhe kompanitë në Kosovë kanë filluat tashmë të ankohen për mungesë të punëtorëve. Madje shumica nga to po…

26/05/2023 3:00 PM

Europa

Inflacioni i Eurozonës bie në nivelin më të ulët që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Inflacioni i Eurozonës ra më shumë se sa pritej muajin Maj, pasi rritja bazë e çmimeve u ngadalësua gjithashtu, duke mbështetur argumentet për rritje të kujdesshme…


Papunësia e Gjermanisë rritet më pak se sa pritej në maj

Papunësia në Gjermani u rrit më pak se sa pritej në muajin maj, duke treguar elasticitet në tregun e…

31/05/2023 1:29 PM

BQE paralajmëron pasoja për bankat kryesore europiane nëse fondet hasin telashe

Banka Qendrore Europiane deklaroi se bankat kryesore të Eurozonës mund ta pësojnë, nëse klientët e tyre financiarë, si fondet,…

30/05/2023 3:38 PM

Rritja e çmimeve të supermarketeve në Mbretërinë e Bashkuar arrin nivel të ri në maj

Normat e rritjes së çmimeve arritën një nivel të ri në maj për shkak të kafesë, çokollatës dhe mallrave…

30/05/2023 1:49 PM

Rajoni

Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit, në përputhje me pritshmëritë e përgjithshme, duke…


Erdogan fiton në balotazhin e Turqisë

Presidenti Tajip Erdogan duket se po shkon drejt fitores në balotazhin e zgjedhjeve të Turqisë që u zhvilluan të…

28/05/2023 7:09 PM

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit…

27/05/2023 10:10 PM

Si ia kaloi ekonomia rumune asaj hungareze?

Të dhënat makroekonomike shkaktuan habi në mbarë vendin. Sipas të dhënave, për sa i përket Prodhimit të Brendshëm Bruto…

26/05/2023 10:01 PM

Të Tjera nga Bota

Projektligji për tavanin e borxhit të SHBA-së miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve me mbështetje të gjerë dypartiake

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA ishte e ndarë ndërsa miratoi projekt-ligjin për të pezulluar tavanin e borxhit prej 31.4 trilion dollarësh, me mbështetjen e shumicës si…


BQE: Ndryshimi i politikës së Bankës së Japonisë rrezikon të shkaktojë trazira në tregun e obligacioneve në Eurozonë

Investitorët japonezë mund të tërhiqen nëse Banka e Japonisë (Bank of Japan, BoJ) i jep fund politikës së saj…

31/05/2023 12:28 PM

Çmimi i aksioneve globale rritet pas marrëveshjes së tavanit të borxhit të SHBA

Aksionet globale dhe çmimet e naftës u rritën, teksa investitorët mirëpritën lajmet për një marrëveshje, që mund të shmangte…

29/05/2023 1:16 PM

Marrëveshja për tavanin e borxhit të SHBA drejt finalizimit ndërsa afrohet afati i pagesës

Negociatorët shpresojnë të finalizojnë një marrëveshje dy-vjeçare në ditët në vijim, ndërsa afrohet afati i pagesës   Presidenti Joe…

26/05/2023 3:10 PM

Makina

Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante të këtij lloji që kompanitë europiane dhe…


Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Raporti / Kina përfaqëson rrezikun më të madh për shtëpitë automobilistike europiane

Makinat elektrike (EV) që prodhohen në Kinë janë rreziku më i madh për shtëpitë automobilistike europiane dhe mund t’u…

09/05/2023 4:44 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

LinkedIn, sistem i ri verifikimi për njoftimet e punës

Në gjysmën e dytë të 2022 u bllokuan 58 milionë profile false   LinkedIn shkon një hap më tej drejt reduktimit të njoftimeve të punës, pas…


Inteligjenca Artificiale mund të sjellë zhdukjen e njerëzimit

Dhjetëra drejtues të industrisë së IA, akademikë, madje edhe njerëz të famshëm kërkuan të martën reduktimin e rrezikut të…

31/05/2023 11:58 AM

Telefonat më të njohur flagship në tremujorin e parë të 2023

Galaxy S23 Ultra i Samsung mundi një model iPhone 14, ndërsa vetëm një telefon me palosje u përfshi në…

30/05/2023 7:32 PM

Nvidia do të ndërtojë një superkompjuter për Izraelin, ndërkohë që rritet kërkesa për IA

Nvidia Corp deklaroi të hënën se po ndërton superkompjuterin më të fuqishëm të Inteligjencës Artificiale në Izrael, për të…

29/05/2023 4:43 PM

Menaxhim

3 pyetje të reja që rekrutuesit po bëjnë në lidhje me të ardhmen e punës

Çdo sektor po diskuton ndikimin e inteligjencës artificiale. Ka kaq shumë zhurmë për të ardhmen e punës – nga përfshirja e ChatGPT, deri te administrimi i…


Ligjet e reja të BE-së për transparencën e pagave do të ndihmojnë në zgjidhjen e hendekut midis gjinive

Edhe pse 90% e europianëve mendojnë se, është e papranueshme që gratë të paguhen më pak se burrat, hendeku…

31/05/2023 12:50 PM

Si të bëni më të mirën në një mbledhje

Mbledhjet dhe takimet kanë qenë gjithmonë vende të rëndësishme, për të përparuar në karrierë. Por, pse shumica e njerëzve…

30/05/2023 4:16 PM

Matrica e Presidentit Eisenhower për të marrë vendime të mira

Në botën ku jetojmë, e cila karakterizohet nga ritme të shpejta, aftësitë efektive të menaxhimit të kohës dhe vendimmarrjes,…

29/05/2023 11:52 AM

Sport

Forbes / 30 skuadrat me vlerën më të lartë në botë

Dy klube arrijnë, për herë të parë, vlerën 6 miliardë dollarë   Vlera mesatare e 30 skuadrave të futbollit me vlerën më të lartë në botë…


Klubet që kanë shpenzuar më shumë në 5 vitet e fundit

Chelsea e mbylli sezonin e fundit të Premier League e 12-ta, larg vendeve të para për t’u përfshirë në…

31/05/2023 2:31 PM

Barcelona nënshkruan marrëveshje 50 milionë euro me TP Vision

Barcelona ka një sponsor të ri te mëngët. Kompania holandeze TP Vision është bërë “partner kryesor” i klubit, në…

26/05/2023 12:30 PM

CIES / Brazili thyen rekordin për numrin e futbollistëve “të eksportuar”. Shqipëria, 57 lojtarë…

Brazili, eksportues i madh futbollistësh, ka thyer rekordin sipas CIES Football Observatory, me 1.289 lojtarë që ushtrojnë profesionin e…

19/05/2023 2:33 PM

Life Style

Muzetë më të vizituar në botë nga Azia në SHBA

Muzetë më të njohur në botë presin miliona vizitorë çdo vit. Ndërsa ka diçka për të parë për të gjithë, në vendet si Kina, Bregu Lindor…


Vendet europiane ku njerëzit pinë më shumë dhe më pak duhan

Është Dita Botërore kundër Duhanit. A janë cigaret elektronike një mik apo një armik? Dhe si krahasohen vendet europiane…

31/05/2023 3:27 PM

UNESCO shton 18 vende të reja në rrjetin botëror të gjeoparqeve

Emërtimi i Gjeopark Global i UNESCO-s (Global Geopark), u krijua në vitin 2015 dhe çmon "trashëgiminë gjeologjike me rëndësi…

31/05/2023 12:09 PM

Franca planifikon të shpenzojë 2 miliardë euro për të dyfishuar korsitë e biçikletave

Qeveria franceze njoftoi një plan prej 2 miliardë eurosh, për të zgjeruar infrastrukturën e çiklizmit, si pjesë e një…

30/05/2023 12:34 PM