Rajoni në garë për “kinezët”

10/12/2012 2:59 PM 0 komente

Maqedonia, hua kineze për transportin Maqedonia ka nisur procedurat për një hua kineze që do të përdoret për të ndërtuar më shumë rrugë dhe hekurudha, ka pohuar ministri maqedonas i Transporteve gjatë ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes. “Marrëveshja i jep prioritet projekteve të infrastrukturës, si rrjetet hekurudhore, urave, energjisë e telekomunikacionit dhe nxit bashkëpunimin midis bankave dhe kompanive nga të dyja vendet”, tha ministri i Transporteve, Mile Janakieski. Pekini ka alokuar 10 miliardë euro për rindërtimin dhe zhvillimin në Europën […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of