Jeni duke lexuar në: Shtypi Ekonomik i Ditës

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« December 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
3* SDG all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
7 8
9 10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
11* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Regjistrimet në Arsimin Parauniversitar all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Ndërmarrjet e Huaja në Shqipëri all day
20* Kalendari i Publikimeve të INSTAT all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
25 26* Lëvizjet e Shtetasve all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29
30 31* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
         

Braçe: PPP-ja e Milot-Balldre është anuluar, kompania nuk iu përgjigj kontratës

Zv/Kryeministri Erion Braçe deklaroi  për herë të parë se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar. I ftuar në emisionin “Provokacija” në Abc News, ai u shpreh se “kompania nuk iu…

Ndryshon projektbuxheti 2020/ 200 mln $ për rindërtimin e shtëpive dhe godinave të shkatërruara nga tërmeti

Qeveria ndryshoi në minutat e fundit projektbuxhetin e vitit 2020 duke programuar 200 milionë dollarë për ndërtimin e banesave dhe veprave publike që u dëmtuan nga tërmeti i datës 26…

BSH: Bankat të lehtësojnë kushtet për të prekurit nga tërmeti

Shoqata e Bankave: Shkoni pranë sporteleve! Banka e Shqipërisë u ka kërkuar bankave të nivelit të dytë që të shohin mundësitë për të lehtësuar kushtet e marrëdhënieve që kanë me…

Ndryshon pr.buxheti 2020/ Do të financohet rindërtimi i shtëpive të shkatërruara nga tërmeti

Qeveria do të ndryshojë projektbuxhetin e vitit të ardhshëm për financuar programin e rindërtimit nga dëmet që la pas tërmeti i 26 nëntorit. “Në buxhetin 2020 do ta kalojmë në…

Pallate të pabanueshme në Laç/ Vendoset shiriti i sigurisë, 173 banesa të dëmtuara

Në Laç shumë pallate rezultojnë të pabanueshme, ku disa banesave u është vendosur edhe shiriti i sigurisë. Në vend ndodhet ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili po inspekton banesat…

3 mijë lekë për fundvitin pensionistëve

Qeveria do të japë 3 mijë lekë të rinj në formë shpërblimi për të gjithë pensionistët, personat me ndihmë ekonomike dhe ata me aftës të kufizuar. Vendimi është marrë nga…

Porti i Durrësit në funksion të Kosovës, 60% të mallrave nisen prej aty

Hapja e pikës doganore të Kosovës në Portin e Durrësit të Shqipërisë, sipas autoriteteve në Prishtinë, ka ndikuar në rritjen e importit të mallrave përmes transportit detar që destinacion kanë…

Hoteleri-Turizmi dhe Fasoneria me më shumë punëtorë “në të zezë”

Inspektorati i Punës: 3 mijë të pasiguruar, problem Durrësi, Vlora, Tirana Hoteleri-Turizmi dhe industria e tekstileve e këpucëve janë sektorët më problematikë për numrin e lartë të punonjësve informalë. Sipas…

Borxhi publik, 64,7 përqind/ Shkak ulja e shpenzimeve, por edhe rënia e euros

Borxhi publik i Shqipërisë vazhdon të ulet i favorizuar nga normat e ulëta të interesit, politika e shtrënguar e shpenzimeve të qeverisë, por edhe zhvlerësimi i euros ndaj lekut. Ministrja…

Hetim tregut farmaceutik/ Autoriteti i Konkurrencës ka sinjale për abuzime

Pas hetimit te tregu i shërbimeve spitalore, Autoriteti i Konkurrencës do të kontrollojë edhe tregun farmaceutik në vend thotë kryetarja e këtij autoriteti, Juliana Latifi. Në Shqipëri çmimet e barnave…

Nga janari ulet taksa e rivlerësimit të shtëpive, përfitojnë 35 mijë prona

Duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm qeveria do t'u japë mundësi qytetarëve që të rivlerësojnë pronat e patundshme me taksa të zbutura. Masa u shpall nga kryetari…

Projekti 36 milionë euro 2,2 km, dy mbikalime dhe një nënkalim te “Shqiponja”

Projekti i rindërtimit të Unazës së madhe, nga rrethi rrotullimi i sheshit Shqiponja deri tek pallati me shigjeta do të kushtojë 36 milionë euro. Gjithsej janë 2.2 km rrugë që…

Shtyhet përfundimi i punimeve në projektet e infrastrukturës

Unaza e Tiranës dhe Kardhiq-Delvinë përfundojnë në 2023 Përfundimi i ndërtimit të Unaza së Madhe të Tiranës dhe aksit kombëtar Kardhiq-Delvinë do të shtyhen me të paktën dy vjet më…

Buxheti, fonde për 10 rrugë/ Pjesën kryesore e merr rruga Kardhiq-Delvinë dhe Unaza e Tiranës

Për herë të parë investimet e koncesionarëve private në ndërtimin e rrugëve pritet të kalojnë ato me fondet e brendshme të qeverisë. Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë…

Dështon projekti, Milot-Balldren drejt anulimit/ Koncesionari nuk siguron financime nga bankat

Kontrata për ndërtimin me koncesion të rrugës Milot-Balldren u miratua në Kuvend pak javë më parë, por burime i thanë Top Channel se kjo kontratë do shkojë drejt anulimit të…

OSHEE, shpëtimi vjen nga qielli/ Anulohen kontratat e importit deri më 15 nëntor

Shpëtimi vjen nga qielli për OSHEE, e cila është në vështirës financiare si pasojë e importeve të larta të energjisë këtë vit. Kompania ka ndërprerë marrjen e energjisë nga jashtë…

71% e shqiptarëve nuk kursejnë, 27% e mbyllin muajin me shumë vështirësi

Shoqata Mikrofinanca Shqiptare realizoi një anketim që dha këto rezultate, 27% e shqiptarëve me zor e mbyllin muajin dhe nuk kanë para mjaftueshëm për ushqime. Kjo e rendit Shqipërinë në…

Vitin e ardhshëm sërish rivlerësim për banesat

Ligji për të paguar më pak Tatim-Fitim në momentin që shitet shtëpia Qeveria ka vendosur që të bëjë sërish një rivlerësim të banesave, duke lehtësuar qytetarët nga pagesa e Tatimit…