Jeni duke lexuar në: Shtypi Ekonomik i Ditës

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« December 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
3* SDG all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
7 8
9 10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
11* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Regjistrimet në Arsimin Parauniversitar all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Ndërmarrjet e Huaja në Shqipëri all day
20* Kalendari i Publikimeve të INSTAT all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
25 26* Lëvizjet e Shtetasve all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29
30 31* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
         

“Largimi i trurit”, 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë

BB: Bosnje-Hercegovina dhe Shqipëria kanë përqindjen më të madhe të emigrantëve Shqipëria është vendi i dytë në Europë dhe Azinë qëndrore që ka numrin më të lartë të emigrantëve në…

Korporata e investimeve/ Projekti miratohet nga komisionet në Kuvend

Korporatës së investimeve i’u hap drita e gjelbërt jeshile nga komisioni i veprimtarive prodhuese. Qeveria angazhohet të krijojë një ndërmarrje të re publike, e cila do të përdorë pronat shtetërore…

Ministri i Jashtëm i Austrisë: Azilkërkuesit shqiptarë, problem i përsëritur për Francën

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg ishte sot për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u takua me homologun Gent Cakaj, me të cilin zhvilloi edhe një konferencë të…

“Sofat Fest” zhvendoset në Libohovë, tërheq pas vetes dhjetëra turistë

Një javë pasi “Sofat Fest” ngriti siparin në fshatin “Asim Zeneli” të Gjirokastrës këtë fundjavë u zhvendos në qytetin e Libohovës. Muzika tradicionale, prodhime tradicionale të zonës, tërhoqën krahas banorëve…

Tregu i Elbasanit rrezikon mbylljen

Disa vite me parë në  tregun industrial të Elbasanit ishte e vështirë të lëvizje pasi kishte një mbipopullim si nga ana e blerësve ashtu edhe nga dyqanet që tregtonin në…

Infermieria, “pasaportë” për t’u larguar nga vendi

Rritet numri i infermierëve që largohen nga vendi ynë. Gjatë vitit 2018 sipas të dhënave zyrtare të Urdhrit të Infermierit kanë kërkuar certifikatën e sjelljes 909 profesionistë të licencuar, ndërkohë…

Air Albania nisi fluturimet drejt Italisë

Mëngjesi i 30 Shtatorit e gjeti “Migjenin” në fluturim. Pasagjerët e parë udhëtuan drejt Romës në Itali. Në avionin Boeing 737-800 prodhim i vitit 2016, që mban emrin e poetit të…

Rruga e Kombit, 45 mln euro investim/ Po riparohen urat dhe po ndërtohen mbikalimet

Koncesinari i rrugës së Kombit thotë se 10 milionë euro është xhiroja e kompanisë në vitin e parë të operimit dhe jo fitimi. Sipas tij gjatë kësaj periudhe janë investuar…

Tenderi i Kardhiq-Delvinë/ U anulua para 1 muaji, por te Agjencia e Prokurimeve rezulton në proces

Fati i tenderit të shumëpërfolur për lotin e 7 të rrugës Kardhiq-Delvin mbështillet me mister. Në 30 gusht, ministria e infrastrukturës udhëzoi autoritetin rrugor shqiptar ta anulojë të dy tenderat,…

Lumë kërkesash për riparimin e godinave

Këto janë dëmtimet që ka shkaktuar tërmeti i së shtunës në godinën e Fakultetit Ekonomik të Tiranës, madje në momentin e goditjes nga tërmeti ka patur njerëz e punëtorë të…

Probleme me furnizimin me energji në gjysmën e territorit të vendit

Stuhitë, shkarkesat elektrike dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar defekte në rrjetin e furnizimit me energji elektrike, të shoqëruara me këputje përcjellsash, thyerje të izolatorëve, dëmtime të kabllove dhe vërshim…

569 banesa të dëmtuara nga tërmeti i së shtunës

Tërmeti i së shtunës 7.5 ballë që goditi vendin tonë shkaktoi dëme të shumta materiale si dhe persona të lënduar. Sipas informacioneve paraprake zyrtare nga shtabi i emergjencave dhe Ministria…

Ndryshon rregullorja për të sëmurët kronikë/ Rimbursimi, dy herë në vit te mjeku

Për të marrë ilaçet me rimbursim pacientët me sëmundje kronike duhej që një herë në dy muaj të paraqiten tek mjeku i familjes në mënyrë që t’i përfitojnë falas apo…

Fasonët shesin më pak, shkak rënia e euros dhe mungesa e punëtorëve

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve sipas Institutit të Statistikave ranë me rreth 1 pikë përqindjeje në periudhën janar-gusht, të këtij. Kryetari i shoqatës së fasonëve, Gjergj Gjika thotë se kjo…

Turizëm nafte, jahtet luksoze blejnë lirë në portin e Durrësit

Çdo ditë e më shumë porti i Durrësit po tërheq vëmendjen e lundruesve elitarë, të cilët e përfshijnë këtë port mallrash në ndalesat e tyre për shërbime, por edhe në…

Shteti do të paguajë 10 mln euro interesa fiktive për dy rrugët

Dy ditë para votimit në kuvend, Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka kërkuar qeverisë dhe parlamentit që të tërhiqen nga miratimi i koncesioneve për rrugën Milot-Balldren dhe atë Orikum-Dukat.…

Qeveria pritet të çojë përpara axhendën kontroverse të koncesioneve

Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet në seancë plenare të enjten në orën 10 për të rrëzuar disa dekrete të presidentit për kthim ligjesh në parlament, përfshirë ligjet për dy…

Ndryshon “korporata e investimeve”. Reflektohen vërejtjet e BE dhe të FMN

Pas shqetësimeve të ngritura nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Komisioni Europian, qeveria ka ndryshuar projektligjin për korporatën shtetërore të investimeve duke u tërhequr nga drafti fillestar. Top Channel ka mësuar…