Jeni duke lexuar në: Shtypi Ekonomik i Ditës

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« December 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
3* SDG all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
7 8
9 10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
11* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Regjistrimet në Arsimin Parauniversitar all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Ndërmarrjet e Huaja në Shqipëri all day
20* Kalendari i Publikimeve të INSTAT all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
25 26* Lëvizjet e Shtetasve all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29
30 31* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
         

OSHEE: Ja zonat që do të kenë ndërprerje energjie në Tiranë sot

OSHEE nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se cilat zona do të kenë ndërprerje energjie më 14 dhe 16 dhjetor. Kjo ndërprerje vjen si pasojë e rikonstruktimit të banesave,…

Bllokohen prokurimet publike

Shpallja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore si pasojë e dëmtimeve që shkaktoi tërmeti i datës 26 Nëntor ka bllokuar të gjitha prokurimet publike apo kontratat shtetërore që kanë qenë në…

Propozohet pagesa 25 euro në vit për mbrojtjen nga tërmetet

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama për të bërë të detyrueshëm sigurimin e shtëpive nga tërmeti ka një nismë konkrete. Top Channel zbardh draftin konfidencial të përgatitur me urgjencë nga…

OSBE: Projektligjet e medias “kanë nevojë për përmirësime të mëtejshme”

Një ekspert i thirrur nga Zyra e Përfaqësuesit të OSBE-së për Lirinë e Medias Harlem Desir duket se rrëzoi sërish projektligjet e qeverisë së kryeministrit Edi Rama që synojnë “disiplinimin”…

Taksa e ulur për banesat/ Nga një janari, rihapet procesi i rivlerësimit

Duke filluar nga data 1 janar qytetarët do të kenë mundësinë të rivlerësojnë pasuritë e patundshme sipas vlerës së tregut duke paguar një tatim të zbutur. Në dakordësi me qeverinë,…

Braçe: PPP-ja e Milot-Balldre është anuluar, kompania nuk iu përgjigj kontratës

Zv/Kryeministri Erion Braçe deklaroi  për herë të parë se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar. I ftuar në emisionin “Provokacija” në Abc News, ai u shpreh se “kompania nuk iu…

Ndryshon projektbuxheti 2020/ 200 mln $ për rindërtimin e shtëpive dhe godinave të shkatërruara nga tërmeti

Qeveria ndryshoi në minutat e fundit projektbuxhetin e vitit 2020 duke programuar 200 milionë dollarë për ndërtimin e banesave dhe veprave publike që u dëmtuan nga tërmeti i datës 26…

BSH: Bankat të lehtësojnë kushtet për të prekurit nga tërmeti

Shoqata e Bankave: Shkoni pranë sporteleve! Banka e Shqipërisë u ka kërkuar bankave të nivelit të dytë që të shohin mundësitë për të lehtësuar kushtet e marrëdhënieve që kanë me…

Ndryshon pr.buxheti 2020/ Do të financohet rindërtimi i shtëpive të shkatërruara nga tërmeti

Qeveria do të ndryshojë projektbuxhetin e vitit të ardhshëm për financuar programin e rindërtimit nga dëmet që la pas tërmeti i 26 nëntorit. “Në buxhetin 2020 do ta kalojmë në…

Pallate të pabanueshme në Laç/ Vendoset shiriti i sigurisë, 173 banesa të dëmtuara

Në Laç shumë pallate rezultojnë të pabanueshme, ku disa banesave u është vendosur edhe shiriti i sigurisë. Në vend ndodhet ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili po inspekton banesat…

3 mijë lekë për fundvitin pensionistëve

Qeveria do të japë 3 mijë lekë të rinj në formë shpërblimi për të gjithë pensionistët, personat me ndihmë ekonomike dhe ata me aftës të kufizuar. Vendimi është marrë nga…

Porti i Durrësit në funksion të Kosovës, 60% të mallrave nisen prej aty

Hapja e pikës doganore të Kosovës në Portin e Durrësit të Shqipërisë, sipas autoriteteve në Prishtinë, ka ndikuar në rritjen e importit të mallrave përmes transportit detar që destinacion kanë…

Hoteleri-Turizmi dhe Fasoneria me më shumë punëtorë “në të zezë”

Inspektorati i Punës: 3 mijë të pasiguruar, problem Durrësi, Vlora, Tirana Hoteleri-Turizmi dhe industria e tekstileve e këpucëve janë sektorët më problematikë për numrin e lartë të punonjësve informalë. Sipas…

Borxhi publik, 64,7 përqind/ Shkak ulja e shpenzimeve, por edhe rënia e euros

Borxhi publik i Shqipërisë vazhdon të ulet i favorizuar nga normat e ulëta të interesit, politika e shtrënguar e shpenzimeve të qeverisë, por edhe zhvlerësimi i euros ndaj lekut. Ministrja…

Hetim tregut farmaceutik/ Autoriteti i Konkurrencës ka sinjale për abuzime

Pas hetimit te tregu i shërbimeve spitalore, Autoriteti i Konkurrencës do të kontrollojë edhe tregun farmaceutik në vend thotë kryetarja e këtij autoriteti, Juliana Latifi. Në Shqipëri çmimet e barnave…

Nga janari ulet taksa e rivlerësimit të shtëpive, përfitojnë 35 mijë prona

Duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm qeveria do t'u japë mundësi qytetarëve që të rivlerësojnë pronat e patundshme me taksa të zbutura. Masa u shpall nga kryetari…

Projekti 36 milionë euro 2,2 km, dy mbikalime dhe një nënkalim te “Shqiponja”

Projekti i rindërtimit të Unazës së madhe, nga rrethi rrotullimi i sheshit Shqiponja deri tek pallati me shigjeta do të kushtojë 36 milionë euro. Gjithsej janë 2.2 km rrugë që…

Shtyhet përfundimi i punimeve në projektet e infrastrukturës

Unaza e Tiranës dhe Kardhiq-Delvinë përfundojnë në 2023 Përfundimi i ndërtimit të Unaza së Madhe të Tiranës dhe aksit kombëtar Kardhiq-Delvinë do të shtyhen me të paktën dy vjet më…