Hendeku gjinor / Shqipëria renditet e 25-a në botë

05/04/2021 10:05 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintShqipëria renditet në vendin e 25-të në botë nga 156 shtete, në Indeksin e Hendekut Gjinor të vitit 2021, i publikuar nga Forumi Ekonomik Global, duke hyrë ndër vendet ku diferenca mes femrave dhe meshkujve është më e ulët dhe shumë më lart se shtetet e rajonit. Hendeku gjinor në Shqipëri është më i ulët edhe se në shtete të zhvilluara të Europës, si Italia, Spanja, apo Danimarka. Në rajon, jemi të dytët pas Serbisë, që renditet e 19-a. Gjithsesi, […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of