Mbretëria e Bashkuar do shqyrtojë Brexit në samitin e BE-së në tetor

30/08/2019 9:30 AM 0 komente

Pika tjetër e madhe e kthesës së Brexitit do të jetë samiti i Bashkimit Evropian në 17-18 tetor kur Britania shpreson se do të ketë diçka të re për Brexit në parlament për të diskutuar, tha Sekretari i Transportit Grant Shapps.

“Gjëja tjetër e madhe që do të ndodhë do të jetë rreth samitit të ardhshëm evropian dhe kjo nuk do të jetë deri në mes të tetorit, është koha në të cilën mund të ketë diçka të re për të diskutuar,” i tha Shapps televizionit BBC.

Ai përmendi takimin e Këshillit Evropian dy herë gjatë intervistës. Parlamenti do të ketë mjaft kohë për të debatuar “çdo gjë e re ka dalë, shpresoj, nga kjo përpjekje e rritur nga BE dhe diplomatët tanë për të gjetur një zgjidhje të negociuar”.

“Ndoshta kishte vetëm ”një copëz dritë” nga krerët e BE kur u takuan me kryeministrin Boris Johnson”-, tha Shapps. “Ne do të jemi gati në çdo mënyrë.”

 

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of