Editorial

Përvoja amerikane dhe veprimet e pamoralshme të qeverisë shqiptare për pagat

Kur zonja Hillari Klinton u emërua Sekretarja e 67-të e Departamentit të Shtetit në periudhën 2009-2013, Kongresi në SHBA i uli pagën në krahasim me paraardhësen Rajs. Ky…

Reforma e re e pagave, a e rrit pabarazinë?

Reforma e re e pagave rriti më tej pabarazinë këtë vit buxhetor. Teksa punonjësit në shërbimet themelore të vendit - mësuesit, mjekët dhe infermierët dhe trupa policore në terren morën vetëm 7% rritje page, funksionet e larta të qeverisë përfituan rritje page 50-98%. Për këtë…

Kosova

Kosova bleu mbi 4 milionë kilogramë “domate” nga Shqipëria, AUV po bën kontrolle shtesë

Nga Prishtina, Fatos Shala Sipas statistikave të dhënave nga Dogana e Kosovës, në periudhën janar-qershor, nga Shqipëria janë futur në Kosovë rreth 4.5 milionë kilogramë domate,…


Banka Qendrore e Kosovës ende pa shef, përsëritet konkursi për guvernator

Banka Qendrore e Kosovës prej disa muajsh është pa shef. Postin e guvernatorit është duke e mbajtur si ushtrues…

06/06/2023 2:00 PM

Kosova me 360 mijë të punësuar dhe 30 mijë punëkërkues

Në Kosovë gjatë muajit prill të këtij viti kanë kërkuar punë afro 30 mijë qytetarë, shumica nga ta meshkuj.…

01/06/2023 1:04 PM

Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra me numrin më të madh të vizitorëve në Kosovë

Në prill 2023, numri i vizitorëve (vendas dhe të huaj) ishte 39 mijë e 039, prej tyre 45.68% ishin…

01/06/2023 11:00 AM

Europa

Ministrat e BE-së arrijnë marrëveshje për reformën e emigracionit

Pas vitesh bllokimi, shteteve anëtare u jepet më shumë fuqi për të dërguar azilkërkuesit në vendet e treta Vendet e BE-së kanë rënë dakord për reformat…


Eurozona u nënshtrohet recesioneve më të lehta për goditjen e energjisë

Të dhënat e rishikuara të Eurostat zbulojnë rënien e parë që nga pandemia Rritja ka të ngjarë të ketë…

08/06/2023 12:12 PM

Qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët në 2023

Nju Jorku e ka tejkaluar Hong Kongun, si qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar si emigrant,…

07/06/2023 2:51 PM

Konsumatorët e Eurozonës kanë më shumë shpresë për inflacionin

Sondazhi i ri i Bankës Qendrore Europiane, tregoi se konsumatorët e Eurozonës ulën pritshmëritë për inflacionin, një lehtësim për…

06/06/2023 2:33 PM

Rajoni

Erdogan emëron ish-bankieren e Goldman Sachs në krye të bankës qendrore të Turqisë

Hafize Gaye Erkan, gruaja e parë që drejton institucionin, mund të rrisë normat e interesit për të luftuar inflacionin. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka emëruar një…


Serbia do të rrisë sërish pagat e infermierëve dhe mësuesve

Qeveria e Serbisë do të rrisë sërish me 5.5% pagat e punonjësve në arsim, infermierëve dhe teknikëve mjekësor duke…

08/06/2023 2:37 PM

Hungaria dhe Serbia po paguajnë një çmim të lartë për luftën në Ukrainë

“Europa Qendrore duhet të përmbushë detyrën për të qenë e suksesshme në këtë mjedis shumë të vështirë dhe kjo…

02/06/2023 10:50 PM

Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit,…

30/05/2023 2:39 PM

Të Tjera nga Bota

OECD: Ekonomia globale rritje të kufizuar, e ndikuar nga normat e interesit

Rritja ekonomike globale do të përmirësohet në mënyrë të moderuar gjatë vitit të ardhshëm, pasi do të ndihen ndikimet e plota të rritjes së normës së…


Huamarrja prej 1 trilion dollarësh e Departamentit të Thesarit të SHBA-së do t’i vërë bankat në tension

Analistët kanë frikë se shkalla e emetimit të ri, pas përplasjeve për tavanin e borxhit, do të rrisë yield-et…

07/06/2023 3:31 PM

Ku të investoni 1 milion dollarë

Katër investitorë me përvojë, ndajnë idetë e tyre se ku ndodhen mundësitë më të mira të investimit, në tregjet…

06/06/2023 3:00 PM

Linjat ajrore presin të dyfishojnë fitimet në 2023, në gati 10 mld dollarë

Fitimi i linjave ajrore globale gati do dyfishohet, pavarësisht ngadalësimit ekonomik, parashikon Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). Linjat…

05/06/2023 2:15 PM

Makina

Stellantis, marrëveshje me Galloo për riciklimin e makinave jashtë përdorimi

Shtëpia automobilistike Stellantis njoftoi një sipërmarrje të re të përbashkët (joint venture) me kompaninë e specializuar të riciklimit të metaleve Galloo, për të zhvilluar një ekonomi…


Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante…

30/05/2023 4:27 PM

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Spotify teston zyrtarisht një listë muzikore offline

Kompania e transmetimit të muzikës Spotify, më në fund dhe zyrtarisht, po teston një listë muzikore, që shkarkon automatikisht disa nga këngët e preferuara. Në një…


BE miraton 8.1 mld euro ndihmë shtetërore për projektet e inovacionit të teknologjisë

Komisioni Europian miratoi 8.1 miliardë euro (8.7 miliardë dollarë) ndihmë shtetërore për projektet në fushën e mikroelektronikës dhe teknologjisë…

08/06/2023 5:05 PM

Automattic publikon një asistent shkrimi të IA për WordPress

Automattic, kompania mëmë e WordPress.com, ka publikuar një asistent të inteligjencës artificiale (IA) për sistemin popullor të menaxhimit të…

07/06/2023 2:47 PM

Apple prezanton kufjet e shumëpritura Vision Pro

Gjatë konferencës së zhvilluesve, Apple prezantoi kufjet për realitetin miks, Vision Pro. Kufjet, që do të kushtojë 3.499 dollarë,…

05/06/2023 9:56 PM

Menaxhim

Vendet më të mira dhe më të këqija për punën në distancë

Nga shpejtësia e lartë e internetit te kostoja e akomodimit, studimi i ri rendit 60 qytete në mbarë botën për punën në distancë. Vendi i punës…


Pse IA nuk do të jetë kura e shumëpritur për burnout

Inteligjenca artificiale (IA) mund të automatizojë detyra të zakonshme dhe që kërkojnë kohë. A janë këto teknologji të reja…

08/06/2023 10:17 AM

Si të shkruani një letër motivimi shumë të mirë

Pavarësisht pushimeve nga puna dhe zvogëlimit të kompanive, tregu i punës është ende i fortë. Por, për të gjetur…

07/06/2023 11:17 AM

Ku të investoni 1 milion dollarë

Katër investitorë me përvojë, ndajnë idetë e tyre se ku ndodhen mundësitë më të mira të investimit, në tregjet…

06/06/2023 3:00 PM

Sport

Manchester City – Inter, një finale Champions League me kontraste

Manchester City do të hyjë në finalen e Champions League të shtunën si një ekip me peshë në futbollin modern dhe në financa, krahasuar me Inter.…


Lionel Messi merr vendimin, do të transferohet tek Inter Miami

Lionel Messi do të heqë dorë nga një kontratë fitimprurëse në Arabinë Saudite dhe do të transferohet si lojtar…

07/06/2023 5:20 PM

City shpallet marka e futbollit me vlerën më të lartë në botë

Adam Davy/APManchester City është shpallur klubi i futbollit me vlerën më të lartë të markës në botë nga Brand…

06/06/2023 1:19 PM

Forbes / 30 skuadrat me vlerën më të lartë në botë

Dy klube arrijnë, për herë të parë, vlerën 6 miliardë dollarë   Vlera mesatare e 30 skuadrave të futbollit…

01/06/2023 5:07 PM

Life Style

Muzetë më të mirë europianë të vitit 2023

Europa ka një peizazh kulturor të pasur dhe ka shumë muze të jashtëzakonshëm që konkurrojnë për të kërkuar një vend, midis më të mirëve të më…


Dhomat e Marie Antoinette në Versajë rihapen në qershor

Në Versajë, gjithçka shkëlqen - dhe ndoshta sepse gjithçka është prej ari. E ndërtuar nga Louisi XIV në vendin…

08/06/2023 11:30 AM

A do të ndikojë ndryshimi i klimës te pushimet verore?

Ndërsa Europa bëhet më e nxehtë, moti gjithnjë e më ekstrem mund të ketë ndikim në vendin ku zgjidhni…

07/06/2023 12:11 PM

Linjat ajrore më të mira në botë për vitin 2023

Air New Zealand është zyrtarisht linja ajrore e vitit, sipas agjencisë me bazë në Australi për sigurinë e aviacionit…

06/06/2023 11:12 AM