Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Bizneset që po mbyllen dhe ato që po lulëzojnë

25 % e subjekteve në Shqipëri janë fermerë, një tregues i peshës së lartë që…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3* Regjistri Statistikor i Ndërmarrjeve all day
4* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5 6 7* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
8 9
10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
11 12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Burra dhe Gra all day
13* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
14* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
15 16
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar I Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia me Pakicë all day
19* Statistikat Afatshkurtra all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23
24* Statistikat e Pylltarisë dhe Biodiversitetit all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
29 30

Kriptomonedha e Facebook merr një ‘mirëseardhje të ngrohtë’ në Gjenevë

Hartuesit e politikave anembanë globit kanë qenë të ftohtë ndaj idesë së kriptomonedhës të planifikuar Libra së Facebook Inc. Po në Zvicër? Ata e pëlqejnë aq shumë sa Facebook vendosi…

BE do ta lërë Italinë të rrisë deficitin nëse ndihmon ekonominë

Bashkimi Evropian do të lejojë Italinë të rrisë deficitin e saj nëse ajo ndihmon ekonominë e vendit, citohet të ketë thënë zëvendëskryeministri Luigi Di Maio të martën pasi Roma po…

Opozita e Turqisë ‘godet’ Erdoganin, me fitoren e kryetarit të Bashkisë së Stambollit

Opozita e Turqisë ka 'goditur' presidentin Tayyip Erdogan, duke fituar kontrollin e Stambollit, në zgjedhjet e djeshme të përsëritura të kryetarit të bashkisë, duke thyer 'aurën e tij të pathyeshmërisë'…

Bullgari/ Eksportet në Kinë arrijnë rekordin më të lartë

Në takimin e zhvilluar në qytetin kinez të Ningbo (ku u mbajt nisma e përvitshme e bashkëpunimit ndërmjet Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore 17+1) midis ministrit bullgar…

Serbi, bashkëpunim ekonomik me Azerbajxhanin

Azerbajxhani dhe Serbia po vazhdojnë bashkëpunimin në fushat me interes të ndërsjellë. Të dyja vendet kanë zhvilluar konsultime politike ministrore në kryeqytetin e Serbisë, në Beograd. Zëvendësministri i Jashtëm i…

Erdogan mund të përballet me një kryengritje brenda partisë së tij

Persona me influencë, dikur pjesë e partisë qeverisëse, thuhet se po planifikojnë krijimin e një partie të re   Një prej situatave më të lodhshme të politikës turke të kohëve…

Kroaci, “Unforgettable Croatia” premton të jetë ekologjik

Reduktimi i gjurmës së karbonit është një nga mënyrat më efikase në të cilën individët mund të ndihmojnë në luftën kundër krizës aktuale klimatike që po përjeton planeti ynë. Kjo…

Samiti i vendeve euroaziatike thekson bashkëpunimin dhe lidhjet me Kinën dhe Serbinë

Pjesëmarrësit në Samitin e Bashkimit Ekonomik Euroaziatik (EAEU) diskutuan bashkëpunimin brenda bashkimit, përpjekjet për të forcuar marrëdhëniet me shtetet që nuk janë pjesë e këtij bashkimi, si dhe theksuan objektivat…

Rumani, PBB-ja shënon rritje në tremujorin e parë të 2019-s

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, ekonomia e Rumanisë u zgjerua me një ritëm më të shpejtë në tremujorin e parë të këtij viti në krahasim me tremujorin…

Mosmarrëveshjet mbi investimet e huaja nga Bashkimi Europian

Pse Bashkimi Europian po mban një qëndrim kundër marrëveshjeve dypalëshe të investimeve. Me populistët që korruptojnë gjykatat, investitorët e huaj kanë nevojë për masa mbrojtëse që të ndihen të sigurt…

Borxhi dhe disiplina, a do të ndëshkohet Italia?!

Masat ndëshkuese të BE-së ndaj Italisë, si pasojë e rritjes së borxhit të saj. Vendosja e një gjobe ndaj saj është shumë e vështirë, prandaj Komisioni Europian preferon kompromisin  …

Liderët e BE-së nuk bien dakord mbi propozimet për lidershipin e ri

Liderët e Bashkimit Europian nuk ranë dakord mbi propozimet për lidershipin e ri, pas përfundimit të një samiti aspak të qetë, të zhvilluar gjatë mbrëmjes së djeshme, ku u eliminuan…

Maqedoni e Veriut/ Subvencione prej 21 mln denarë për 87 kompani

Gjithsej 87 ndërmarrje mikro të vogla dhe të mesme sot morën vendime për pagesën e mjeteve nga Programi për konkurrencë, inovacione dhe sipërmarrësi. Për këtë dedikim janë parashikuar 21 milionë…

Britani/ Guvernatori Carney hedh poshtë kërkesën e Johnson së tregtisë në një Brexit pa marrëveshje

Guvernatori i Bankës së Anglisë Mark Carney ka hedhur poshtë një kërkesë nga Boris Johnson, kryesuesi në garë për t'u bërë kryeministër, që Britania mund të shmangë goditjen e tarifave…

Turqi/ Në maj të huajt blenë 3.925 banesa

Instituti i Statistikave të Turqisë (TurkStat) ka publikuar të dhënat lidhur me banesat që u janë shitur shtetasve të huaj në muajin maj. Muajin e kaluar të huajve u janë…

Facebook bën publike: Ja monedha e re dixhitale Libra

Harrojeni Bitcoin! Të martën, gjiganti i medias sociale Facebook zbuloi planet për një kriptomonedhë të re të quajtur Libra, e mbështetur nga një mori kompanish të mëdha, përfshirë Visa dhe…

Bankat do të luftojnë të marrin rreth 18 trilion dollarë të mbajtura nga ‘më të varfërit e të pasurve’

Njerëzit me pasuri prej 250 mijë deri në 1 milion dollarë do të bëhen një 'fushë beteje e re' për firmat financiare botërore. Rreth 76 milionë njerëz me 18 trilionë…

Boris Johnson fiton pikë në garën për t’u bërë kryeministër

Boris Johnson fitoi pikë mbi rivalët e tij në garën për t'u bërë kryeministri i ardhshëm i Britanisë dhe dukej gati të merrte më shumë vota, pasi 'Brexiteer' më i…