Bullgari / Ekonomia do të tkurret me 7.2% në vitin 2020

18/05/2020 11:38 AM 0 komente

PBB-ja reale e Bullgarisë parashikohet të tkurret me 7.2% në vitin 2020, kryesisht për shkak të ndikimit negativ të masave të marra për të frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Në vitin 2021, rritja parashikohet të arrijë në 6%, duke kompensuar pjesërisht rënien në vitin 2020, sipas parashikimeve të Komisionit Europian. Ekonomia në BE do të kontraktohet me 7.5% këtë vit. Fuqia e ekonomisë së Bullgarisë dhe ekuilibrat pozitivë të jashtëm dhe fiskalë para shpërthimit të pandemisë COVID-19, duhet ta ndihmojnë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of