Shëndetësia në “alarm”

25/05/2020 10:06 AM 0 komente

Rritet vdekshmëria foshnjore dhe jetët e humbura nga zemra e simptoma të panjohura Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe, nga ana tjetër, shëndeti i popullatës po përkeqësohet, duke rritur jetët e humbura në mosha të reja. Teksa numri i lindjeve është në rënie të mprehtë vitet e fundit, vdekshmëria foshnjore i është kthyer rritjes. Vdekshmëria në këtë grupmoshë zakonisht është tipar i vendeve të varfra. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of