Studimi / Forca e punës në Shqipëri do të tkurret me 24% deri më 2050

20/04/2020 12:00 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintPopullsia në moshë pune do të bjerë ndjeshëm në Ballkanin Perëndimor, Moldavi dhe Ukrainë, por në një skenar zero të emigracionit, rënia në Shqipëri do të ishte më e ulët. Duke analizuar të dhënat e Kombeve të Bashkuara, Instituti i Vjenës për Studime Ndërkombëtare Ekonomike zhvilloi dy skenarë për ecurinë e forcës në punës në Ballkanin Perëndimor. I pari, një zhvillim i vazhdueshëm natyror i popullsisë I dyti, me migrim zero Sipas të dy skenarëve, popullsia në moshë pune nga […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of