Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Vendi

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Industria e këpucëve drejt një profili tjetër

Industria e prodhimit të këpucës në vend, që zotëron rreth 20% të totalit të eksporteve, me 480 milionë euro në vit, po përfshihet në një cikël të ri…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« April 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11 12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
13 14
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21
22 23* Aksidentet Rrugore all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Turizmi në Shifra all day
25* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Dhuna ndaj Grave dhe Vajzave all day
26* Ekonomia dhe buxheti all day
* Llogaritë e flukseve të materialeve mjedisore all day
27 28
29 30* Huatë all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Normat e interesit all day
* Borxhit Publik dhe Regjistri i Borxhit Publik all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia ne fokus all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistikat e Transportit all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Statistikat e Krimeve all day
         

Aksidentet rrugore, INSTAT: Në mars u rrit numri i të aksidentuarve

Në muajin mars 2019 numërohen 127 aksidente rrugore nga 123 aksidente të ndodhura në mars 2018, duke u rritur me 3,3% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më…

Qiraja financiare, Tatimet: Ja rregullat si zbatohet

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve publikoi materialin mbi qiranë financiare dhe rregullat për t’u zbatuar në rubrikën “Tatimet Këshillojnë”. Qiraja financiare, rregulla për t’u zbatuar Kontrata e qirasë financiare (leasing),…

Rriten kostot e jetesës në Tiranë, ndër më të shtrenjtat në rajon

Kostot e jetesës në kryeqytet janë rritur në 2019-n në raport me vendet e tjera të rajonit. Jetesa në Tiranë tashmë është po aq e shtrenjtë sa në Beograd dhe…

Buxheti financoi koncesionet e mbetjeve me 11 mln euro më 2018-en

Impiantet e menaxhimit të mbetjeve me koncesion në qytetet Elbasanit dhe atë të Fierit u financuan me rreth 11 milionë euro (1,35 miliardë lekë) sipas të dhënave zyrtare të thesarit…

Punët e bujqësisë u kanë ngelur grave; Shqipëria me normën më të lartë në rajon dhe më të keqpaguarit

Bujqësia ka një peshë të konsiderueshme në ekonominë shqiptare, duke u përgjigjur për 19% të PBB-së së vendit, po ashtu edhe punësimi në këtë sektor, edhe pse janë më të…

Gjirokastra dhe Korça kryesojnë me numrin më të lartë të vdekjeve në raport me popullsinë më 2018

Gjirokastra, Korça dhe Berati u renditën ndër qarqet me numrin më të lartë të të vdekurve gjatë vitit 2018 në raport me popullsinë, teksa Tirana, Kukësi dhe Durrësi shënuan norma…

Rritet transparenca, INSTAT bën gati 25 publikime të reja për këtë vit, gati indeksi për çmimet e banesave

Së paku 25 botime të reja do të publikohen këtë vit nga INSTAT për sektorët të rëndësishëm të ekonomisë dhe jetës sociale në vend, ndër to Indeksi i çmimeve të…

BERZH do të investojë rreth 1.1 miliardë euro në Ballkan në 2019

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) synon të investojë përsëri rreth 1.1 miliardë euro në Ballkanin Perëndimor këtë vit, me fokus në sektorin privat, lidhjen dhe tranzicionin në ekonominë…

Përfundon tenderi për Vermoshin, 1.3 mln euro për përmirësimin e infrastrukturës turistike

Brenda gjashtë muajve, me 1.3 mln euro, kompania shqiptare që fitoi tenderin për zonën e Vermoshit, do të ndërmarrë një projekt për përmirësimin e infrastrukturës turistike në fshatin verior të…

Mungesa e likuiditeteve shënoi rekorde në vitin 2018, shkak përqendrimi në dy banka

Likuiditeti në bankat shqiptare është i bollshëm, por përqendrimi i tij në dy banka të mëdha të sistemit rriti nevojën për likuiditete në pjesën tjetër dhe për pasojë interesat në…

Tabela e pagave krahasuese në rajon, Shqipëria i ka më të ulëtat në të gjithë sektorët, edhe në shtet

Mali i Zi paguan më shumë bankierët, Serbia dhe Maqedonia kanë më të lartat pagat e punonjësve të teknologjisë dhe informacionit, dyfish në krahasim me Shqipërinë. Nëpunësit, mjekët, mësuesit janë…

Çmimet e biletave për 6 destinacione, Stambolli me “Air Albania” më i shtrenjti

Nëse po mendoni të bëni një udhëtim dhe jeni në dilemë për destinacionin, pasi ju kufizon buxheti ndoshta do të zhgënjeheni kur të shihni se Stambolli bie i pari nga…

Në pritje të uljes së çmimeve të banesave, qytetarët tkurrin kredinë për shtëpi

Bankat raportuan se kërkesa e individëve për kredi banese ka rënë gjatë tremujorit të parë 2019, pas një rritje sistematike përgjatë dekadës. Sipas perceptimit të bankave të azhurnuara në raportin…

Hapi tjetër i këpucës, prodhimi në një cikël të ri

Industria e prodhimit të këpucës në vend, që zotëron rreth 20% të totalit të eksporteve, me 480 milionë euro në vit, po përfshihet në një cikël të ri, që fillimisht…

Stili i jetesës ka ndryshuar, njerëzit pëlqejnë më shumë të udhëtojnë, se sa të kenë dy-tre palë këpucë të shtrenjta

Ndryshimi i stilit të jetesës ka ulur kërkesën globale për këpucë. Ky është shkaku kryesor pse eksportet fason po ndeshen me vështirësi këtë vit, tha Skënder Pashaj, administratori i Fital,…

Sektorit fason i duhet të shkurtojë kostot e prodhimit që të mbijetojë

Industria fason në vendin tonë dhe specifikisht, ajo e prodhimit të këpucës, është para një cikli të ri. Ndërkohë që kërkesa në tregun ndërkombëtar po tkurret, kostot e prodhimit në…

Kreu i EKB: Si do të sigurohet strehë për të gjithë

Ndërkohë që oferta me banesa luksi pritet të shtohet ndjeshëm në kryeqytet, një pjesë e konsiderueshme e popullsisë në nevojë presin për banesa sociale apo me kosto të ulët. Ligji…

Austrian Airlines pritet të rifillojë transportin e parave nga Rinasi

Pas një bllokimi prej rreth dy javësh, Austrian Airlines po rishikon mundësinë e rifillimit të transportit të parave nga Rinasi drejt Vjenës. Zëdhënësja e Austrian Airlines Tanja Gruber tha në…