Jeni duke lexuar në: Business Tech

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2 3 4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim për Banesa all day
5* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
6* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
7 8
9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
11* Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme all day
12* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
14 15
16 17* Tregtia e Jashtme all day
* Tregtia e Jashtme all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21 22
23 24 25* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistika të Pozicionit të Investimeve Ndërkombëtare all day
26* Anketa e Migracionit all day
* Statistikat e transportit all day
27* Produkti i Brendshëm Bruto, Finale 2017 dhe Gjysmë-Finale 2018 all day
28 29
30* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Statistikat e borxhit të sektorit buxhetor të qeverisë dhe borxhit të garantuar all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
         

21 vjet Google, nga themelimi i kompanisë te dorëheqja e Page dhe Brin

Motori i kërkimit u krijua në vitin 1998. Blerjet e mëpasshme dhe rritja konstante në treg bën tënevojshëm krijimin e Alphabet   Dorëheqja e Page dhe Brin Larry Page dhe…

Të dhënat biometrike, harta e mbikëqyrjes në 50 vende të botës

Nga foto në pasaportë te llogaria në bankë, rritja e mbledhjes së të dhënave biometrike është ekponenciale dhe ngjall shqetësime nëse do të përhapet. Nga analiza e Comparitech, vendet ku…

Aplikacionet dhe lojërat më të mira për iPhone në vitin 2019

Kompania me seli në Cupertino ka vlerësuar lojërat dhe aplikacionet më të mira për pajisjet e saj, duke publikuar edhe klasifikimin e aplikacioneve më të shkarkuara në iPhone   Në…

5G kërcënon saktësinë e parashikimeve të motit

Frekuencat mbi të cilat “udhëton” 5G rrezikojnë të komprometojnë cilësinë e të dhënave që mblidhen nga satelitët e motit që orbitojnë në pole. Për këtë është arritur një marrëveshje për…

Black Friday, në botë do të shpenzohen 3 mijë miliardë euro

Black Friday këtë vit është më 29 nëntor. Por uljet kanë filluar që disa ditë më parë dhe – në shumë raste -– do të zgjasin deri më Cyber Monday,…

Smartglasses do t’i zënë vendin smartphone?

Google, Apple, Facebook, Amazon, të gjithë po punojnë për një të ardhme me realitet të shtuar, ku smartphone-t do të mbeten një relike   Smartphone-t i kanë ditët e numëruara.…

Huawei – SHBA, Microsoft autorizohet të japë licenca

Për herë të parë, që nga maji i vitit të kaluar, kur Shtëpia e Bardhë e përfshiu Huawei në një listë të zezë tregtare, nga Shtetet e Bashkuara vjen një…

Sa kushton riparimi i ekraneve të smartphone-ve të palosshëm?

Po jua themi menjëherë – mbajini me kujdes! Më poshtë janë çmimet e riparimeve për Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X dhe Motorola Razr Sa kushton riparimi i ekraneve të…

Amnesty International, Facebook dhe Google kërcënojnë të drejtat e njeriut

Organizata për të Drejtat e Njeriut u bën thirrje qeverive të kufizojnë mbledhjen e të dhënave personale   Vëzhgimi i “gjithëpranishëm” nga Facebook dhe Google te miliarda njerëz përfaqëson një…

Caviar prezanton AirPods prej ari, shiten rreth 67 mijë dollarë

Para pak kohësh, Apple prezantoi AirPods Pro, kufjet wireless që përfshijnë disa funksione inovative, ndër të cilat, eliminimi i zhurmave dhe dizajni i ri. Disa ditë më parë, marka ruse…

Paralajmërim i ri i sigurisë për WhatAapp; Vëzhgoni skedarët Mp4

Sipas kompanisë së Mark Zuckerberg, një skedar Mp4 mund të vërë në rrezik sigurinë e WhatsApp dhe të lejojë keqdashësit të marrin kontrollin e pajisjes. Është kompania në pronësi të…

Ndalimi i Huawei, shtyhet edhe për 90 ditë. Çfarë ndryshon për përdoruesit

Çështja Huawei – SHBA duket sikur nuk do të marrë kurrë fund. 6 muaj pas përfshirjes së kolosit kinez në listën e zezë, që ndalon kompanitë amerikane të kenë marrëdhënie…

5G, e dëmshme për shëndetin?

Një analizë e publikuar në Scientific American hedh dyshime mbi teknologjinë e transmetimit të të dhënave, duke pohuar edhe rreziqet ekzistuese   Të flasësh për rreziqet e mundshme te shëndeti…

Kinë, tregu i smartphone-ve pëson rënie 3,6 % në T III 2019

Tregu më i madh botëror, ai kinez, e mbylli tremujorin e tretë me 98,9 milionë smartphone të dërguar, me një rënie me bazë vjetore 3,6 %. Këtë e bëjnë të…

Smartphone, cilët emetojnë më shumë valë elektromagnetike?

Në të vërtetë nuk ka një lidhje të drejtpërdrejtë mes çmimit të produkteve dhe Shkallës Specifike të Përthithjes   Në vitin 2019, më shumë se tre miliardë persona zotërojnë të…

Në Kinë, 70% e përdoruesve do të përdorin 5G në vitin 2020

Lidhjet në rrjetin 5G do të jenë 12 milionë në fund të vitit 2019 dhe do të rriten në 205 milionë të tilla brenda vitit 2020. Në këtë risi, do…

Galaxy Fold, në shitje në dhjetor, çmimi, më shumë se 2 mijë euro

Thuajse një vit nga prezantimi zyrtar i Galaxy Fold, Samsung njoftoi atë që të gjithë prisnin – telefoni i parë i palosshëm i kompanisë koreanojugore do të jetë i disponueshëm…

Rritet barazia në internet, në rrjet 48% e grave

Përkundër 58% të burrave, raport i Kombeve të Bashkuara   Rritet me hapa të vegjël barazia gjinore në internet – rritet në fakt numri i grave ‘të lidhura’, 48 %…