Jeni duke lexuar në: Investime

Abonohuni:

invest

Flluska e investimeve italiane

Misteri i dhjetëra bizneseve italiane, që janë regjistruar si biznese të vogla në Shqipëri dy-tre vitet e fundit, por që nuk kryejnë asnjë aktivitet. Një sondazh i “Monitor” me bizneset…
Zagoria

Investimi australian që i jep shpresë vendlindjes së Çajupit

Nga Alket Braho Fillimisht ishte një vizitë familjare në vendlindjen e mikut të tij shqiptar dhe më pas erdhi ideja për të investuar. George Andrews, një shtetas australian me origjinë…
punesim

Shqipëria në punë part-time

Ekonomia e vendit ka vënë në punë vetëm 66% të kapaciteteve investuese këtë vit, por disa sektorë po vuajnë pasojat e mbiinvestimeve të bëra gjatë viteve të kaluara. Vetëm Shoqata…

Goditja e investimeve të huaja

Një tjetër goditje ka ardhur për performancën e investimeve të huaja në Shqipëri. Ndonëse në vlerë absolute ato ishin ndër më të lartat në rajon, në rreth 900 milionë euro…
AIDA

AIDA: Këtë vit 67 investitorë të huaj kanë shprehur interes, vetëm 2 janë konkretizuar

Gjatë këtij viti kanë shfaqur interes për investuar në Shqipëri 67 investitorë të huaj, por burimet nga Ministria e Ekonomisë bëjnë me dije se vetëm 2 prej këtyre pretendimeve janë…
eksporte

Niveli tjetër i eksporteve

Duhet të ndjekim modelin e nxitjes së eksporteve, duke iu përshtatur në mentalitet dhe organizim vendeve të zhvilluara perëndimore dhe jo të klonojmë modelet e Greqisë dhe Italisë së Jugut,…
Albania-Bosnia-and-Herzegovina-Croatia-Montenegro-TAP-IAP-Projects

Post Selanik…

Pritshmëritë e Tiranës zyrtare janë të larta ndaj gazsjellësit TAP, aq më tepër që ai gëzon mbështetjen e fortë të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në të…
koncesione

PPP, pro dhe kundër

Ligji për koncesionet dhe prokurimet publike pret që të pësojë sërish ndryshime. Në Kuvend janë duke u diskutuar disa amendime që janë paraqitur si nismë e grupit parlamentar të LSI-së.…
durana-3-300x182

Durana, rajoni Tiranë-Durrës pas një dekade

Plani i integruar i zonës ekonomike Tiranë – Durrës, ose siç është pagëzuar me emrin “Durana”, do të shërbejë si një udhëzues për të shmangur kaosin e ndërtimeve pa leje…
skaneri dogana

Skanimi 22 euro/deklaratë po largon biznesin e tranzitit

Këshilli i Investimeve ka përgatitur një raport teknik për incentivat për nxitjen e investimeve, “Shqipëria përballë vendeve të Ballkanit Perëndimor”, ku krahason përparësitë konkurruese të Shqipërisë. Sipas raportit, ndër argumentet më…
Investment budget local government

Shqipëria, treg i vogël, por me mundësi fantastike për investitorët

Flet Diana Leka, Kryetarja e Sekretariatit të Këshillit të Investimeve Stabilitet i politikave fiskale dhe legjislacionit, rritje e besueshmërisë në shërbimet e ofruara nga administrata ndaj biznesit dhe kthimi I…
tap greece

Shqipëria “hyn” në hartën europiane të energjisë

TAP nis zbatimin e projektit. Në Portin e Durrësit kanë mbërritur tubat e parë të gazsjellësit TAP, një prodhim tërësisht gjerman. Procesi parashikohet të zgjasë deri në një vit. Efektet…
publik investing

Investitorët që “përzumë”

Kompani të mëdha si Weibo Group, Terna, Geox, Johnson Control, Lear Corporation, Benetton, Ferrero Rocher, Power China, China State Construction Enginering etj., etj., kanë tentuar të zgjerojnë linjat e tyre…
ndertimi 1

Nga do të vijë shpëtimi…

Ndërtimi po kalon momentet më të vështira në këto katër vitet e fundit. Biznesi i ka sytë nga shteti dhe pret që ai të hapë dritën jeshile, në të kundërt…
Shqiperi_investime

Shqipëria i kërkon me “qiri”, investitorët vërshojnë në Maqedoni

Ndërsa në Shqipëri, prej kohësh, tashmë po mungojnë lajmet e kompanive të huaja që hapin njësi prodhuese (përveç shërbimeve Call Center), mediat në shtetin fqinjë, Maqedoni, gëlojnë nga informacionet për…
visar fida

“Sekretet” si po i tërheqim investitorët e huaj

Flet drejtori ekzekutiv i Invest Macedonia, z. Visar Fida ose Agjencisë për Investime të Huaja dhe Promovimin e Eksportit të Republikës së Maqedonisë   Brenda një periudhe të shkurtër kohore,…
investimet_strategjia

Stimujt për thithjen e kapitalit në Shqipëri

e miratimin e një pakete legjislative për investimet strategjike, Shqipëria ka mundësinë që të tërheqë investitorë në fusha kyçe si energji, naftë minerale, transport, turizëm, bujqësi, teknologji etj. Në një…
Pedrazzi

FIAA: Të realizohen reformat, në të kundërt investimet do të orientohen drejt fqinjëve

Flet Silvio Pedrazzi, President i FIAA-s Cilat janë pritshmëritë tuaja për rritjen ekonomike në 2016 në Shqipëri? Cilat janë mundësitë dhe rreziqet? Bazuar në vlerësimet e organizmave ndërkombëtare për Shqipërinë,…