Jeni duke lexuar në: Lajmet Kryesore

Abonohuni:

Reagon BSH: Pesë arsyet pse janë rritur depozitat e biznesit në banka

Në një prononcim të posaçëm, Banka e Shqipërisë shpjegoi disa arsye se pse bizneset kanë rritur kursimet në banka. Arsyeja e parë lidhet me një trend rritës që prej vitit…

Ambasadorja gjermane: “Vetting-u, prova për hapjen e negociatave në BE”

Intervistë me ambasadoren e Republikës Federale Gjermane, Susanne Schütz: Rezultatet konkrete në procesin e vetting-ut janë kusht paraprak që Komisioni Europian të mund të rekomandojë çeljen e bisedimeve për anëtarësim…

A e kërcënojnë rrjetet sociale demokracinë?

Facebook, Google dhe Twitter supozohej se do ta shpëtonin politikën, pasi informacioni i saktë i hodhi tutje paragjykimet dhe gënjeshtrat. Por diçka ka shkuar keq   Në vitin 1962, politologu…

Ndarja në Spanjë

Momenti i duhur për Mariano Rajoy që të mendojë për një marrëveshje të re për Katalonian Pas një muaji kaotik, sundimi i drejtpërdrejtë i Madridit duket se është pranuar nga…

Ikin palmat e autostradës, Bashkia Tiranë do t’i zëvendësojë me pisha, kosto 2.5 milionë euro

Bashkia e Tiranës planifikon që të zëvendësojë deri në fund të këtij viti palmat me pisha në segmentin e autostradës Tiranë-Durrës, nga mbikalimi i Kamzës tek ai i Kasharit. Vendimi…

ABI Bank ble Bankën Kombëtare të Greqisë (NBG)

Pas disa muajsh që Banka Kombëtare e Greqisë kishte dalë në shitje mësohet se është mbyllur transaksioni dhe banka është blerë nga Banka Amerikane e Investimeve (ABI Bank). Të kontaktuar…

Nis kriza: Mbyllen 30 Call Center të vogla

Qendrat telefonike (call center) u bënë shpëtimi i punësimit në Shqipëri, ku pjesa më e madhe e të rinjve, kryesisht studentë, por edhe familjarë, gjetën zgjidhje. Megjithatë, gjërat po shkojnë…

Ambasadori Graf: Ndryshimet e shpeshta fiskale i largojnë investitorët zviceranë

Intervistë e Ambasadorit të Zvicrës në Shqipëri, Christoph Graf: Do të doja të shihja një rritje të investimeve zvicerane në Shqipëri. Për shkak të afërsisë gjeografike dhe faktorëve të tjerë,…

Italia hap dyert e së ardhmes

Prej vitesh, Italia ka qenë jo vetëm “burim frymëzimi” për shqiptarët, por edhe një ndër aktorët që ka ofruar ndihmën e vet që në fillim të viteve të demokracisë. Ndihmat…

Sfida e eksporteve “Made in Albania”

Prodhime shqiptare të markës “Kraco”, kanë hyrë në fazën e përpjekjeve dhe sfidave për t’u zgjeruar në tregjet europiane. Mungojnë incentivat nga qeveria dhe krahu i kualifikuar i punës. Eksportuesit…

Punoni tek të afërmit e vetëpunësuar: Tatimet nuk mund t’ju vënë gjoba për sigurimet

Nëse punoni tek njerëzit e vetëpunësuar të familjes, si babai, nëna, motra apo vëllai, tatimet nuk kanë të drejtë t’ju vënë gjobë nëse ju gjejnë në ambientet e biznesit dhe…

Eksportet rriten me 13.4% për 10 mujorin, kryesojnë “ndërtimi-metalet” dhe “tekstile-këpucë”

Eksportet kanë vijuar me ecurinë e tyre pozitive edhe në muajin tetor. Sipas të dhënave të INSTAT, për 10 mujorin, kompanitë shqiptare shitën jashtë vendit 225 miliardë lekë, me një…

Buxheti u miratua, por a e dini sa taksa do paguajnë bizneset dhe individët në 2018-n

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar mbrëmë buxhetin e shtetit për vitin 2018. Buxheti u miratua me 74 voto pro. Por, sa janë taksat që pritet të paguajnë individët dhe bizneset…

Matador Network: Ja fotot që do t’ju bindin të përfshini Shqipërinë në udhëtimin tuaj të ardhshëm në Evropë

Shqipëria mund të mos jetë destinacioni i parë që vjen në mend kur mendoni për plazhe si në parajsë ose vende mbresëlënëse të listuara nga UNESCO, por kjo perlë e…

Grafiku rajonal i pasurisë: Shqiptarët, serbët maqedonasit më të varfërit në Europë, sa të pasur malazezët

Shqipëria është shembulli tipik i një vendi që vuan nga "mallkimi i pasurive", teksa pasuritë e mëdha natyrore, qoftë burime minerare, bregdet, liqene apo Alpe, nuk i kanë dhënë vlerë…

“Virusi” i hidrocentraleve , Shqipëria do ndërtojë 436  deri në vitin 2025, gara me rajonin

Një samit ndërkombëtar që po mbahet këto ditë, kryesisht me vendet e Ballkanit Perëndimor, për energjinë eklektike nga hidrocentralet, ka nxjerrë në pah në diskutime mbi totalin e vlerës së…