Financial Times: Turizmi turk në rimëkëmbje të vazhdueshme

05/01/2018 9:21 AM 0 komente

Gazeta britanike “Financial Times” ka publikuar një shkrim për rigjallërimin e sektorit të turizmit në Turqi pas sulmeve terroriste dhe tentativës së organizatës terroriste FETO për grusht shteti në vitin 2016.
Turistët perëndimorë e kanë kthyer kokën nga Spanja dhe nuk janë orientuar ende plotësisht nga Turqia. Dhe këtë vakum në turizmin turk e kanë plotësuar turistët rusë dhe të ardhurit nga vendet e Lindjes së Mesme, shkruan “Financial Times”, e cila përmend edhe rekordin e Turqisë në vitin 2014, vit ku ka pritur 36 milionë turistë.

“Në vitin 2016 ky numër ra në 25 milionë, shifra më e ulët e dekadës së fundit. Por shifrat e fundit për 2017-n tregojnë se ky numër tani ka arritur në 32 milionë. Rimëkëmbja ka ndodhur pas reduktimit të kërcënimit terrorist”, bën komentin gazeta britanike.

Përveç rusëve Turqisë i vijnë turistë edhe nga vendet e Gjirit. Një numër rekord turistësh iranianë i kalojnë pushimet në fqinjin e tyre, Turqi,- shkruan gazeta.

Sipas “Financial Times” një rol të madh në rimëkëmbjen e turizmit ka luajtur edhe mbështetja e qeverisë ndaj këtij sektori./ TRT TURKEY

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz