FMN paralajmëron: Sistemi i tregtisë botërore në rrezik për t’u ndarë

11/04/2018 9:12 AM 0 komente

Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar për “retë më të errëta që po afrohen” për ekonominë botërore, në mes të nxitjes së tensioneve tregtare midis SHBA dhe Kinës, duke u bërë thirrje qeverive anembanë botës që të shmangin proteksionizmin ose të përballen me pasoja negative.

Christine Lagarde tha se sistemi aktual i tregtisë botërore ishte “në rrezik për t’u ndarë”, me potencialin që shqetëson ecurinë e tanishme ekonomike globale dhe t’i bëjë konsumatorët më të varfër.

Duke folur në Hong Kong në mes të shenjave që mund të përbënin pengesa, Lagarde tha se do të ishte një “dështim i pafalshëm i politikës kolektive” për tregtinë botërore për të prishur me kombet ngritjen e sistemeve tarifore ndëshkuese kundër rivalëve të tyre.

“Le të dyfishojmë përpjekjet tona për të reduktuar pengesat tregtare dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet pa përdorur masa të jashtëzakonshme”, tha ajo, shkruan Reuters.

Komentet e saj vijnë pasi Donald Trump kërcënoi me 150 mld dollar tarifa të importit për mallrat kineze që mbërrinin në Amerikë, në përgjigje të asaj që tha ai ishin praktikat tregtare “të padrejta” të përdorura nga kombi komunist. SHBA ka një deficit tregtar me vlerë 375 miliardë dollarë me Kinën.

Pekini kërcënoi të hakmerrej me tarifat e veta për importet e SHBA, edhe pse Trump dhe presidenti kinez Xi Jinping kanë lëvizur që të përhapin tensionet. Wall Street u mblodh të martën pasi Xi tha se do të vazhdojë të hapë globalisht ekonominë kineze dhe do të ulë disa tarifa të importit.

Sidoqoftë, ballafaqimi ende ka gjasa të dominojë rendin e ditës në takimin e pranverës së FMN në Uashington javën e ardhshme, kur liderët botërorë dhe bankierët qendrorë do të mblidhen për të diskutuar mbi gjendjen e ekonomisë botërore.

Duke përdorur gjuhën që mund të interpretohet si një sulm i fshehur në Trump në fjalimin para takimit, Lagarde tha se kombet mund të bëjnë ndryshime në politikën e brendshme për të adresuar pabarazitë tregtare dhe për të përdorur forume ndërkombëtare për të zgjidhur mosmarrëveshjet. “Ne të gjithë mund të bëjmë më shumë – por nuk mund ta bëjmë vetëm,” tha ajo.

Duke identifikuar Shtetet e Bashkuara si një shembull i një kombi që mund të përfitonte nga reformat, ajo tha se Uashingtoni mund të ndihmojë në zgjidhjen e pabarazive të tregtisë duke frenuar gradualisht shpenzimet publike dhe duke rritur të ardhurat, të cilat ajo tha se do të ndihmonin në reduktimin e deficiteve fiskale në të ardhmen.

Lagarde ka qenë kritik ndaj vendimmarrjes ekonomike të Trump më parë. Më parë këtë vit në Davos, duke folur pak pasi presidenti drejtoi mbledhjen e elitës së botës, ajo paralajmëroi se ulja e tij e taksave mund të përbënte një kërcënim për stabilitetin e ekonomisë botërore.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of