OPEC dhe Rusia, shtyjnë shkurtimin e prodhimit deri në mars 2018

15/05/2017 1:09 PM 0 komente

Arabia Saudite dhe Rusia, prodhuesit më të mëdhenj botëror të naftës, kanë rënë dakord për të zgjeruar programin e reduktimit të prodhimit edhe për nëntë muaj të tjerë deri në mars të 2018-ës, për të frenuar mbiofertën në tregje dhe për të rritur çmimet e naftës së papërpunuar.

Deklarata përpara takimit zyrtar të OPEC-ut me 25 Maj ka zënë në befasi tregjet, dhe kjo lëvizje pritet të sigurojë edhe anëtarët e tjerë të OPEC-ut do të jenë në një linjë me reduktimet fillestare të prodhimit.

Në një deklaratë të përbashkët, Ministri i Energjetikës i Arabisë Saudite dhe homologu i tij rus Alexandar Novak thanë se kanë rënë dakord që të zgjasin marrëveshjen ekzistuese deri në marsin e vitit të ardhshëm.

Ministrat premtuan se do të bëjnë çfarë është e mundur për të reduktuar inventarët në nivelin mesatar të pesë viteve dhe u shprehën optimistë se do të sigurojnë mbështetje të gjerë përtej prodhuesve të marrëveshjes aktuale.

Inventarët kanë shënuar rënie, por nuk kemi arritur objektin që ne kërkojmë, Falih tha në Pekin.

Ne kemi dalë në përfundimin se marrëveshja duhet të zgjasë në kohë.

Arabia Saudite, kreu de fakto i OPEC-ut, dhe Rusia, prodhuesi më i madh botëror, së bashku kontrollojnë një të pestën e prodhimit janë nxitur pas çmimi për fuçi i naftës bruto arriti 50dollarë për fuçi.

Nën marrëveshjen aktuale e cila hyri në fuqi në 1 janar, OPEC-u dhe të tjerë prodhues, përfshirë Rusinë, premtuan se do të reduktonin prodhimin me 1.8 milionë fuçi në ditë gjatë gjysmës së parë të vitit.

Ndërkohë që pritej që Rusia dhe OPEC të zgjeronin periudhën e reduktimit të prodhimit, çmimet e naftës së papërpunuar në tregjet aziatike u rritën me më shumë se 1.5%.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz