Bankat qendrore janë gati të veprojnë teksa rriten paralajmërime mbi ekonominë botërore

05/06/2019 9:31 AM 0 komente

Bankat qendrore po rifillojnë rolin e tyre të marrjes së përgjegjësive, pasi ekonomia botërore po shkon ‘në telashe’, edhe nëse nuk u mungon fuqia që dikur kishin në dispozicion.

Me Australinë, e cila uli normat e interesit të martën për herë të parë në tre vjet dhe India ka gjasa të ndjekë të enjten të njëjtin kurs.

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell sinjalizoi një hapje ndaj lehtësimit monetar nëse është e nevojshme. Ish Sekretari i Thesarit Lawrence Summers shkroi në Twitter se Fed duhet të ulë normën me 50 pikë bazë gjatë muajve të ardhshëm, nëse jo më shumë, për të shmangur rreziqet e recesionit.

Dhe zyrtarët e Bankës Qendrore Evropiane janë gati të enjten për të paktën të bien dakord mbi kushtet ‘bujare’ për kredi të reja afatgjata për bankat.

Stoqet në Azi u rritën pas sinjalit të Powell. Japonia e udhëhoqi rritjen, me indeksin Topix më shumë se 1.5%.

Politika monetare globale po bëhet më e lirshme vetëm disa muaj pasi Fed dhe shumë nga homologët e saj dukej se synonin të zhvendosnin shpenzimet e 2019 nga mjediset e dekadës së kaluar. Një indeks i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë tregon se politika monetare tani është më e hapur që nga 2014, ndërsa JPMorgan Chase & Co. vlerëson se norma mesatare e vendeve të zhvilluara do të përfundojë këtë vit më e ulët se tani, e udhëhequr nga dy shkurtime të Fed.

Banka Botërore uli parashikimin e rritjes së 2019, duke përmendur një ngadalësim të rritjes së tregtisë, niveli më i dobët që nga kriza financiare.

Që nga kriza financiare e vitit 2008, analistët në Bankën e Amerikës llogarisin se bankat qendrore ulën normat më shumë se 700 herë dhe blenë 12 trilionë dollarë të mjeteve financiare.

 

/ BLOOMBERG NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of