Marrëveshja e tregtisë BE-SHBA nuk është mbyllur ende

30/08/2016 12:01 PM 0 komente

Lajmi për mbarimin e Partneritetit për Investime dhe Tregti Trans-Atlantike, ose ndryshe TTIP, është ekzagjeruar së tepërmi.

Së paku, ky qe thelbi i reagimit në deklaratën e zëvendëskancelarit gjerman, Sigmar Gabriel.

Gabriel, i cili është edhe lideri i Partisë Social-Demokratike gjermane, tha se bisedimet TTIP , de facto kanë dështuar, megjithëse askush nuk po e pranon këtë.

Por, kreu i negociatorëve të BE-së, Ignacio Garcia Bercero, iu referua Mark Twain për të siguruar shtypin se bisedimet mbi tregtinë e lirë janë ende të hapura.

Një pjesë tjetër e Komisionit të BE-së thanë për gazetarët që Gabriel nuk është përgjegjës për bisedimet.

Jemi Ne, tha zëdhënësi për shtyp Margaritis Schinas. Ai kujtoi se vendet anëtare të BE-së kanë rinovuar në mënyrë unanime mandatin e Komisionit për të vepruar kështu në Këshillin Europian.

Ai tha se Komisioni ndihet gati që të mbyllë marrëveshjen në fund të këtij viti, duke shtuar se nuk do të sakrifikojë sigurinë e Europës, shëndetin, shoqërinë, si dhe standardet e mbrojtjes së të dhënave apo diversitetin kulturor për hir të tregtisë së lirë.

Zëdhënësi për shtyp i Kancelares Angela Merkel, Steffen Seibert, ndërkohë, tha se nuk ka asnjë mosmarrëveshje në qeverinë gjermane për sa i përket fatit që BE-ja dhe SHBA-ja duhet të ngrenë ura mbi disa pyetje të rëndësishme.

Por, është e rëndësishme që të vazhdohen bisedimet, sikurse vendimet më të rëndësishme merren gjithmonë në raundet finale të bisedimeve,- tha Seibert.

Pak politikanë kanë ndikuar me rëndësinë e tyre pas bisedimeve për TTIP.

Kancelarja Merkel dhe pjesa tjetër e ushe heqjes së BE-së mbështet TTIP dhe negociatat vazhdojnë, ka shtuar ai.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of