Obama takim me Kreun e Reservës Federale, diskuton reformat në ekonomi

04/11/2014 11:18 AM 0 komente
U.S. President Barack Obama (L) shakes hands with Janet Yellen (R) after announcing her nomination to head the Federal Reserve at the White House in Washington October 9, 2013. REUTERS/Jonathan Ernst

Presidenti Barack Obama dhe Kreu i Rezervës Federale të Shtetit Janet Yellen kanë diskutuar mbi perspektivën e ekonomisë së SHBA-ve dhe zbatimin e reformave të Wall Street, gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë.

Ky ishte takimi i parë midis Obama dhe Yellen, që nga dita kur ajo mori kryesimin e Bankës Qendrore, e cila përcakton politikën monetare të vendit, porqë vepron në mënyrë të pavarur nga Shtëpia e Bardhë.

Rezerva Federale dhe rregullatorët e tjera financiare janë ende drejt finalizimit të rregullave nga Akti i Reformës së 2010-ës, e cila kishte për qëllim për të forcuar sistemin financiar pas krizës 2007-2009 krizë e cila “theu” besimin në të gjithë tregjet globale.

Obama dhe Yellen biseduan për pikëpamjet afatgjata për ekonominë në Shtetet e Bashkuara dhe nëpër botë, tha në një Deklaratë për Shtyp Shtëpia e Bardhë. Ata diskutuan gjithashtu edhe për Aktin e Mbrojtjes së Konsumatorit.

Obama këtë fundjavë do të jetë në një udhëtim në Azi, me grupin e G20 të ekonomive globale.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of