Presidenti Nishani dekreton dy ministrat e rinj Ahmetaj dhe Ekonomi

22/02/2016 1:15 PM 0 komente

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot dy emërimet e ministrave të rinj të kabinetit qeveritar.

Javën e shkuar presidenti dekretoi shkarkimin e ministrit Cani dhe Ahmetaj nga postet paraardhëse, teksa pritja për dekretimet e ministrave të rinj shkaktoi për një një javë diskutime rreth kësaj vonese.

Kreu i shtetit i është drejtuar për intepretim të dekretimeve Gjykatës Kushtetuese. Në kërkesën e dorëzuar, Presidenti vlerësonte se mosvotimi në parlament i dekreteve për shkarkimin e Ministrave Cani e Ahmetaj, ka shkaktuar ngërç në funksionimin e institucioneve.

Tashmë do të votohen në Kuvend këtë të enjte dekretet e kreut të shtetit për emërimin e ministrave.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of