Momenti i turizmit të fundjavës

Turizmi i aventurës apo arratisjet e fundjavës nuk janë koncept i ri në ofertën turistike të vendit tonë. Me ndikimin e Covid që duket tashmë i zbehur, çfarë na rezervon vendi ynë këtë vit? Kemi ftuar në Monitor Brief Insight të na flasë , Delinda…

Kosova

Në Kosovë, dështon votimi i projektligjit për rritjen e pagës minimale

Kuvendi nuk ka arritur të miratojë Projektligjin për pagën minimale, pasi nuk pati kuorum në shqyrtim të parë. 73 deputetë ishin të pranishëm në sallë, por…


“Saranda në Prishtinë”: Pa pushuesit nga Kosova, turizmi në Shqipëri në ngërç të pakthyeshëm

Saranda tashmë është një nga destinacionet më të pëlqyera të qytetarëve të Kosovës, në rivierën shqiptare. E pikërisht Saranda…

13/05/2022 2:00 PM

BERZH: Rritja ekonomike e Kosovës do të jetë 6.5% më pak se viti 2021

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) njofton se rritja ekonomike e Kosovës për vitin 2022 do të jetë…

11/05/2022 11:40 AM

Punëtorët e KEDS dhe KESCO në grevë, kërkojnë rritje të pagave prej 100 eurosh

Punëtorët e Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) kanë mbajtur grevë njëorëshe para objektit të…

11/05/2022 10:44 AM

Europa

Mbreti tekno i Twitter

Elon Musk dëshiron të rindërtojë "sheshin publik". Inxhinieri më i njohur në botë i jep vetes një problem tjetër madhështor për të zgjidhur, shkruan The Economist…


Fuqia dhe kufijtë e bilanceve të bankave qendrore

Fuqia e një banke qendrore buron nga aftësia e saj për të krijuar rezerva nga “hiçi” në mënyrë që…

14/05/2022 10:00 PM

Historia e shëmtuar e ofendimeve diplomatike

Nga Selimi “i tmerrshëm” te Sergei Lavrov, pse politikanët e botës e kanë përqeshur njëri-tjetrin prej kohësh   Kur…

13/05/2022 10:01 PM

Bankat qendrore, rreziku i shpërqendrimit të tepërt

Bankat qendrore nuk kanë arritur të ndalin inflacionin. Kjo ka ndodhur për shkak se ato janë ngarkuar me shumë…

13/05/2022 10:00 PM

Rajoni

Bullgari, FMN parashikon se ekonomia do të rritet me 3.2% këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) parashikon se ekonomia bullgare do të rritet me 3.2% këtë vit, dhe me 4.5% në vitin 2023, sipas raportit të fundit “Perspektiva…


Konflikti në Ukrainë do të shkaktojë recesion në të gjithë EQL-në, sipas Capital Economics

Ekonomia ruse do të "pësojë kolaps", Ukraina do të "rrënohet", ndërsa efektet e konfliktit në Ukrainë dhe sanksionet, mund…

13/05/2022 10:02 PM

Rumani/ Koalicioni qeverisës riprezanton ligjin Offshore në Parlament 

Federata e Punëdhënësve të Naftës dhe Gazit (FPPG), një organizatë që bashkon prodhuesit kryesorë të gazit natyror, i cili…

12/05/2022 1:23 PM

Serbi/ Kina synon të zërë vendin e Rusisë 

Ditë më parë, gjashtë avionë transportues të Forcave Ajrore Kineze Y-20, u ulën në aeroportin ndërkombëtar “Nikola Tesla” në…

09/05/2022 2:54 PM

Të Tjera nga Bota

Elon Musk lë “pezull” marrëveshjen me Twitter prej 44 miliardë dollarësh 

Aksionet bien pothuajse 20% pasi sipërmarrësi ngre pikëpyetje mbi llogaritë e rreme në faqen e mediave sociale  Elon Musk ka lënë "pezull" blerjen e Twitter, pas…


Ndryshon qëndrim, IEA: Bota po ia del të përballet me reduktimin e furnizimeve me naftë ruse

Bota nuk do të mbetet pa naftë pavarësisht prodhimit më të ulët nga Rusia, e cila është goditur nga…

13/05/2022 12:17 PM

Tui paralajmëron se nuk do të pranojë oferta të minutës së fundit, teksa rriten rezervimet për pushime

Kompania gjigande e udhëtimeve Tui ka deklaruar se pret që rezervimet për sezonin e verës "pothuajse të arrijnë" nivelet…

12/05/2022 2:02 PM

Apple humb pozicionin si kompania më e vlefshme, vendin e zë prodhuesi i naftës dhe gazit

Apple humb pozicionin e saj si kompania më e vlefshme në botë, pas një shitje të konsiderueshme të aksioneve…

12/05/2022 11:22 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat ishin jo vetëm të sigurta, por ulnin…


OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

“Virusi nën kontroll”, Danimarka ndalon programin e saj të vaksinimit

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e saj të vaksinimit kundër Covid-19, duke shtuar…

28/04/2022 3:47 PM

Shqiptarëve dhe maqedonasve iu shkurtua më shumë jeta në Europë nga pandemia e Covid-19, sipas Eurostat

Jetëgjatësia e pritshme në lindje e shqiptarëve në vitin 2020 u shkurtua me 1.7 vite në 2020-n, si rrjedhojë…

27/04/2022 12:00 PM

Makina

HONDA HR-V

Ai mbërrin në serinë e tretë duke gjetur një pastërti stilistike që ishte pak e humbur me gjeneratën e mëparshme. Por, pika e fortë është gjithmonë…


KIA, një bumerang

U ka pëlqyer brezave të vjetër për efikasitetin e tij. Tani, falë një stili të rinovuar, duke filluar me…

07/05/2022 10:20 AM

Mjaftueshëm nikel dhe litium për 14 milionë automjete elektrike në 2023, sipas Grupit Europian të Klimës

Të dhënat tregojnë se ka mjaftueshëm nikel dhe litium për të prodhuar deri në 14 milionë automjete elektrike në…

05/05/2022 5:11 PM

Tesla Model 3 i mund sërish të gjithë, në mars 2022 ishte automjeti më i shitur në Europë

Në muajin mars, tregu europian regjistroi një rënie të fortë të shitjeve të automjeteve të reja. Tregu automobilistik, edhe…

04/05/2022 9:00 AM

Art

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me krijimtarinë mbi tridhjetëvjeçare, ka hulumtuar vëllimet, hapësirën,…


Artan Peqini, në shërbim të metaforës

Artan Peqini është një ndër artistët më aktivë në artet figurative në vend dhe jashtë gjatë tridhjetë viteve të…

18/04/2022 2:20 PM

Ilirian Shima, artisti dy dhe tredimensional 

Skulptura shqiptare, në tri dekadat e fundit, ka pësuar një sërë ndryshimesh në kalimin nga periudha e krijimtarisë së…

06/04/2022 12:13 PM

Ali Oseku, artisti në kohë

Ali Oseku është një ndër artistët më emblematik të artit shqiptar në pesëdhjetë vitet e fundit. Pas përfundimit të…

26/03/2022 10:00 PM

Teknologji

Sony prezanton Xperia 1 IV, smartphone i parë me zoom optik

Sony zbuloi zyrtarisht Xperia 1 IV, atë që kompania e cilëson smartphone e parë në botë me një zoom të vërtetë optik. Kolosi japonez shfrytëzoi përvojën…


Google do të paguajë më shumë se 300 media në BE për lajmet

Të tjera marrëveshje në horizont   Google do të paguajë më shumë se 300 media në Bashkimin Europian për…

12/05/2022 12:00 PM

Lamtumirë iPod! Faleminderit për të gjithë këngët

Fundi i një epoke. Apple e titullon postimin për të dhënë njoftimin “Muzika vazhdon”. (The music lives on) 10…

11/05/2022 9:30 AM

Kultura e punës në TikTok: Ankthi, fshehtësia dhe presioni i pamëshirshëm

Një raport tronditës nga “Wall Street Journal” jep një vështrim të asaj çfarë ndodh pas skenës së TikTok, ku…

10/05/2022 7:24 PM

Menaxhim

Si të rifitoni ekuilibrin punë-jetë

Sipërmarrësit zakonisht punojnë me orare të zgjatura dhe rraskapitëse, dhe sipas një raporti, 21 përqind e tyre punojnë çdo ditë të javës. Në një studim të…


Pesë arsye për të punuar në zyrë në botën e punës hibride

Teksa së fundi u shënuan dy vjet nga fillimi i pandemisë, e cila e bëri të nevojshme për shumë…

12/05/2022 12:23 PM

Si t’i thoni “jo” punës shtesë

Ka shumë arsye pse mund të jetë e vështirë për të refuzuar punët shtesë që ju ngarkohen, por kjo…

11/05/2022 2:19 PM

2 tipare të personalitetit mund të përcaktojnë nëse promovoheni apo merrni një pagë të lartë

Bukuria e çdo ambienti pune është shpeshherë shumëllojshmëria e personaliteteve dhe e stileve të punës. Por, sipas studimeve të…

10/05/2022 2:32 PM

Sport

Atletët më të paguar në botë për vitin 2022

Cilët janë atletët më të paguar në botë për vitin 2022? Sipas klasifikimit të përpiluar nga faqja e specializuar Sportico, Lebron James është atleti më i…


Finale Champions League / Liverpool vs. Real Madrid, përballje ekipesh 998 mln vs. 816 mln €

UEFA ka krijuar një kompeticion të ri për klubet në këtë sezon, por janë ende klubet e 5 kampionateve…

10/05/2022 5:28 PM

Liga e Konferencës, fillon shitja e biletave për finalen

Ka nisur sot shitja e biletave për finalen e UEFA Europa Conference League 2022 mes Roma-s dhe Feyenoord, e…

10/05/2022 10:01 AM

Pasojat e Covid-19, Ligue 1 regjistron deficit të madh prej 645 milionë eurosh

Ligue 1 franceze raportoi sërish deficit të madh prej 645 milionë eurosh në vitin financiar 2020 – 2021, për…

07/05/2022 9:16 AM

Life Style

Airbnb zbulon destinacionet më të mira për vitin 2022

Platforma Airbnb ka zbuluar se ku do të shkojnë turistët për pushimet e tyre verore këtë vit.   Po kërkoni të planifikoni pushimet tuaja verore? Duke…


Urat më të bukura në botë

Urat, të cilat janë përdorur që nga epoka e neolitit, janë struktura pragmatike që shpeshherë janë thjesht dhe vetëm…

13/05/2022 10:27 AM

Në Verona do të hapet Muzeu më i madh i verërave në Itali

Verona do të bëhet shtëpia e re e muzeut dhe e qendrës më të madhe për vizitorët e verës…

12/05/2022 12:47 PM

10 aeroportet më të mira në botë për vitin 2022

Kur planifikoni një udhëtim ndërkombëtar, mund të mos ju shkojë në mendje për të menduar se si do të…

11/05/2022 2:43 PM