Subvencione direkte për fermerët, fondet e pamjaftueshme

Ish sekretari i përgjithshëm i Ministrisë të Bujqësisë, Vojo Bregu në intervistën për Monitor Brief Insight tha se pamundësia e buxhetit për të mbuluar skemat e subvencionimit direkt të fermerëve, pas vendosjes të TVSH-së 10% te inputet bujqësore do të rrisin kostot e prodhimit dhe…

Te Fundit nga Koronavirus

Omicron mund të ‘dominojë dhe pushtojë’ botën në 3-6 muaj

Varianti i ri Omicron i Covid-it ka të ngjarë të "pushtojë të gjithë botën" në muajt e ardhshëm, sipas një mjeku të sëmundjeve infektive në Singapor.…


Pfizer, Moderna dhe BioNTech ‘fitojnë 48 mijë paund ҫdo minutë nga shitja e vaksinave’

Ekonomisti Frederic Bizard ka dhënë alarmin për fitimet e larta që gjenerohen nga Pfizer, Moderna dhe BioNTech, pasi çmimet…

02/12/2021 10:14 AM

Gjoba deri në 7,200 euro kush refuzon të vaksinohet në Austri

Qytetarët austriakë që refuzojnë të marrin vaksinën e tyre kundër Covid-19 nga shkurti, kur ajo do të jetë e…

01/12/2021 11:16 AM

Varianti Omicron, rrezik global ‘shumë i lartë’ dhe me gjasa për t’u përhapur, paralajmëron OBSH

Varianti Omicron i koronavirusit ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet dhe paraqet një rrezik "shumë të lartë" global,…

30/11/2021 2:16 PM

Kosova

Eksportet nga Kosova në Gjermani janë rritur me 39%

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare (OEGJK) bën të ditur që sipas të dhënave nga Enti Federal i Statistikave, në periudhën janar-shtator 2021 eksportet nga Kosova në drejtim të…


Kosova prej një muaji në krizë energjetike, KEDS kërkon ndihmë

Kriza energjetike prej më shumë se një muaj e ka prekur edhe Kosovën. Tregu energjetik europian pjesë e të…

02/12/2021 2:00 PM

Rritja e çmimeve po rëndon gjendjen ekonomike në Kosovë

Gjendja ekonomike në Kosovë është rënduar pas rritjes së çmimeve. Përfaqësues të biznesit dhe politikës kanë shprehur shqetësimet e…

02/12/2021 12:29 PM

Kosova me masa të reja kundër COVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja kundër koronavirusit. Sipas masave të reja, qytetarët që do të hyjnë…

01/12/2021 7:57 AM

Europa

OECD: Ekonomia britanike do të rritet më shpejt se ajo e BE-së në 2021 dhe 2022, Omicron një kërcënim global

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar (MB) do të rritet me një ritëm më të shpejtë se sa ajo e BE-së gjatë dy viteve të ardhshme, ka…


Inflacioni në Eurozonë rritet në 4.9% në nëntor, më i larti që nga hyrja e Euros në treg

Inflacioni në 19 vendet anëtare të Eurozonës u rrit në 4.9% në nëntor, duke tejkaluar parashikimet dhe duke bërë…

01/12/2021 10:48 AM

A është Turqia në prag të hiperinflacionit?

Turqia është treguar tërësisht e pakujdesshme, ndërkohë që pjesa tjetër e botës po shqetësohet për rritjen e inflacionit. Banka…

29/11/2021 5:42 PM

Ngritja e barrierave të Europës

BE-së i kërkohet të paguajë për të ndërtuar gardhe kufitare që të mbajë jashtë emigrantët. Ajo ngurron, por në…

27/11/2021 10:00 PM

Rajoni

SHBA do të ndërtojë, për herë të parë, një reaktor të vogël modular në Rumani

John Kerry, i dërguari presidencial i SHBA-së për klimën, deklaroi se Rumania do të jetë vendi i parë që do të ndërtojë një termocentral bërthamor, duke…


Inflacioni rritet më shumë se parashikimet në Rumani

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u rrit më shumë se sa pritej në tetor, tregoi Instituti Kombëtar…

30/11/2021 3:53 PM

Kina dhe Serbia vlerësojnë miqësinë e tyre “prej çeliku”

Zyrtarët serbë vlerësuan "miqësinë prej çeliku" me Kinën gjatë bisedimeve me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi, mes shqetësimeve…

27/11/2021 10:01 PM

“Certifikata e Gjelbër” mund të ngadalësojë ekonominë bullgare

Një mënyrë për t'u përballur me inflacionin e lartë është duke mbështetur prodhimin në vend dhe duke ulur taksat.…

26/11/2021 10:01 PM

Te Tjera nga Bota

Vendet arrijnë ‘marrëveshje historike’ për të ulur kostot tregtare

Anëtarët e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) janë dakordësuar për një marrëveshje historike e cila mund të ulë kostot tregtare me 113 miliardë paund në vit.…


Omicron pengon rikthimin në normalitet të ekonomisë

Pavarësisht se shkenca mund të jetë ende e pasigurt, varianti Omicron ka ndikuar në euforinë e fundit të tregut…

02/12/2021 10:09 AM

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, kryeson Tel Aviv

Tel Avivi është renditur qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit…

01/12/2021 12:32 PM

OBT: Pandemia do t’i kushtojë turizmit global 2 trilion dollarë në 2021

Pandemia e koronavirusit do t'i kushtojë sektorit të turizmit global 2 trilion dollarë të ardhura të humbura në vitin…

30/11/2021 3:49 PM

Makina

Europë, automjetet Plug-in zënë 23% të tregut në tetor 2021

Tregu automobilistik europian po vuan gjithnjë e më shumë me mungesën e vazhdueshme të gjysmëpërcjellësve dhe mungesën e makinave të reja në koncesionarë. Regjistrimet e automjeteve…


Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja…

23/11/2021 2:18 PM

Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Range Rover, makina e parë në botë me filtra anti-Covid

“Është vërtetuar shkencërisht – shpjegojnë teknikët britanikë – se teknologjia e avancuar nanoe redukton në mënyrë të ndjeshme viruset…

05/11/2021 4:33 PM

Teknologji

Apple shpall Aplikacionet më të Mira për vitin 2021

Apple publikoi sot listën e shumëpritur vjetore të aplikacioneve dhe lojërave më të mira në iPhone, iPad, Mac, Apple TV dhe Apple Watch. Këtë vit, prodhuesi…


Canalys: HP dërgoi më shumë kompjuterë në Europën Perëndimore në tremujorin e tretë, Apple kryeson në tabletë

Bazuar te të dhënat nga Canalys, tregu i kompjuterëve në Europën Perëndimore për tremujorin e tretë 2021, treg ky…

02/12/2021 4:05 PM

Ericsson rrit parashikimin në 660 mln abonime 5G në fund të vitit

Trafiku i të dhënave në rrjetet mobile është rritur rreth 300 herë në dhjetë vitet e fundit. Brenda vitit…

01/12/2021 3:04 PM

Këshilla për të mos rënë pre e mashtrimeve online

Këtë vit, shpenzimet në blerje online për festat e fundvitit (periudha 1 nëntor - 31 dhjetor) do të kapërcejnë…

29/11/2021 1:40 PM

Menaxhim

5 gjërat që duhet t’i negocioni gjithnjë në një ofertë pune

Kur flitet për negocimin e një oferte pune, shumica e njerëzve mendojnë menjëherë për pagën dhe mundësinë për të marrë sa më shumë para. Fatkeqësisht, paratë…


6 shenja se ka ardhur koha për të dhënë dorëheqjen

Miliona njerëz e kanë lënë punën e tyre gjatë muajve të fundit. Disa prej tyre gjetën punë të reja,…

02/12/2021 3:49 PM

5 aftësitë më të mira ‘soft’ që u duhen punonjësve për të qenë të suksesshëm në punën hibride

Ndërsa tregu i punës vazhdon të rikuperohet nga tronditja e pandemisë së koronavirusit, e ardhmja e punës ka qenë…

01/12/2021 4:47 PM

7 pyetje që duhet t’i bëni vetes për të zhvilluar këtë aftësi soft të rëndësishme

Megjithëse e pati debutimin e tij më shumë se pesë vite më parë, libri Grit: The Power of Passion and…

30/11/2021 10:09 AM

Sport

Prokuroria italiane heton mbi transferimin e CR7 te Manchester United

Prokurorët italianë kanë urdhëruar një hetim të ri në zyrat e klubit të Juventus, si pjesë e një hetimi që po zhvillohet te klubet e Serisë…


Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka…

29/11/2021 10:21 PM

Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Life Style

Parisi, plan për t’u bërë plotësisht miqësor për biҫikletat deri në vitin 2026

Shumë qytete europiane janë miqësore për biçikletat, por makinat shpesh vazhdojnë të dominojnë rrugët. Në një nismë të re për të përmirësuar Planin Velo ekzistues për…


“Nudibranch”, hoteli unik, i frymëzuar nga molusqet në Detin e Kinës Lindore

Nëse jeni frymëzuar ndonjëherë nga dizajni i detajuar i guaskave dhe krijesave të vogla që gjenden përgjatë vijës bregdetare,…

02/12/2021 4:13 PM

Destinacionet më të mira në dhjetor për klimën dhe kulturën

Ndërsa dhjetori po fillon dhe ju përgatiteni për të hequr nga kalendari juaj 31 ditët e fundit të vitit,…

01/12/2021 12:44 PM

Kabinat e projektuara në mënyrë tё veҫantё ofrojnë një përvojë mbresёlёnёse në një qytet historik kinez

Vizitorët e Hotelit Guilin Lebei Homestay në Guilin, Kinë, do të shijojnë një përvojë mbresëlënëse në këtë qytet historik.…

27/11/2021 10:12 PM