Abdyl Kellezi – politikat liberale, që i kushtuan shtrenjtë

09/07/2008 12:00 AM 2 komente

 (1919-1977) Nga Akademik Vladimir Misja Abdyl Kellezi ka qene ekonomist, financier dhe punonjes i shquar i administrates se larte shteterore. Ka lindur me 20 gusht 1919. Rrjedh nga nje familje e njohur tiranase. Ne vitin 1937 ndjek Shkollen e Larte Ushtarake per specialitetin xhenjo. Studimet ushtarake neRome(Itali) i nderpreu ne vitin 1939. Pas krijimit te Institutit te Larte Ekonomik neTiranene vitin 1952, Abdyl Kellezi ndjek dhe perfundon gjate viteve 50-te me rezultate te larta studimet pa shkeputje nga puna ne […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

2
Komente

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonymous Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Anonymous
Guest
Anonymous

Shqiperia asaj kohe ka qene rol pozitiv ne Europe keshtu mendoj

Anonymous
Guest
Anonymous

Perse ka pasur shume poste