Danimarka i jep fund të gjitha kërkimeve të reja të naftës dhe gazit

14/12/2020 8:53 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Danimarka do t’i japë fund të gjitha kërkimeve të reja të naftës dhe gazit në Detin e Veriut, si pjesë e një plani më të gjerë për të ndaluar nxjerrjen e lëndëve djegëse fosile deri në vitin 2050. Qeveria e saj gjithashtu ra dakord të anulojë fazën e saj të fundit të licencimit, e cila u jep kompanive leje për të kërkuar dhe prodhuar naftë dhe gaz. “Tani po i japim fundin përfundimtar epokës fosile,” tha ministri danez i […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of