A është ky fundi i problemeve bankare të Italisë?

03/07/2017 4:19 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintRregullat dukeshin të qarta. Pas zemërimit në mënyrën sesi taksapaguesit e BE-së duhej të përballonin koston e shpëtimit të bankave gjatë krizës financiare, çdo huadhënës që dështonte do të duhej të trajtohej, për aq sa ishte e mundur, nga aksionerët dhe kreditorët e tyre. Por 17 miliardë euro të qeverisë italiane të angazhuara gjatë fundjavës për t’u marrë me dy bankat e dështuara rajonale, duket se e kanë hedhur në kosh këtë ide. Financial Times ka shqyrtuar se pse shpëtimi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of