FMN, institucioni qe lindi nga kriza

08/02/2009 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Shkak per "inaugurimin" e institucionit me te fuqishem financiar ne Bote, u be kriza ekonomike e viteve 1930. Ne korrik te vitit 1944, me nismen e dy ekonomisteve me te medhenj te kohes, anglezit John Maynard Keynes dhe amerikanit Harry Dexter, ne Bretton Woods (SHBA), perfaqesues nga 44 vende te Botes, nisen debatet per krijimin e FMN-se. Sot jane 184 vende te anetaresuara ne kete institucion. çdo shtet paguan kuote anetaresimi sipas fuqise ekonomike. Kuota e antaresimit te Shqiperise […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of