Mali i Zi / Qeveria pret një rënie prej 6.8% të PBB-së

15/06/2020 9:49 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintQeveria e Malit të Zi ka miratuar një propozim për rishikimin e buxhetit për vitin 2020, që parashikon një rënie prej 6.8% të Prodhimit të Brendshëm Bruto dhe deficitit, të barabartë me 7.3% të PBB-së, si rezultat i krizës së koronavirusit, tha ministri i Financave, Darko Radunoviç. Të ardhurat buxhetore tani janë parashikuar në 1.705 miliardë euro (1.935 miliardë dollarë), ose 37% të PBB-së dhe 17% më pak se vlerësimi fillestar, ndërsa shpenzimet parashikohen në 2.041 miliardë euro, sa 44.3% […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of