Masat ndaj Covid-19 ngrenë shqetësimin për privatësinë dhe të dhënat personale në Ballkanin Perëndimor

01/06/2020 10:39 AM 0 komente

Masat e marra nga disa vende të Ballkanit për të luftuar pandeminë kanë ngritur shqetësime nga shoqatat dhe studiuesit që merren me privatësinë dhe të drejtat dixhitale. Masat urgjente, që nuk u përmbahen rregullave kombëtare ligjore, mund të kthehen në mjete të mbikëqyrjes masive, shkruan Federico Caruso. Përdorimi i të dhënave shëndetësore për të gjurmuar infeksionet dhe për të mbrojtur qytetarët, është bërë një nga çështjet kryesore të pandemisë së koronavirusit. Në shumë vende, kufizimi i lëvizjes është shoqëruar me […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of