Mbeturinat elektronike shënojnë rekord në 2019

27/07/2020 9:49 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Situata është e rëndë, mbi të gjitha në Europë dhe e destinuar të përkeqësohet – edhe sepse bëhet fjalë për materiale të dëmshme për mjedisin dhe të rrezikshme për shëndetin e njerëzve…   Kondicionerë, televizorë, kompjuterë. Por edhe kufje, celularë, ventilatorë apo printerë. Të gjitha këto klasifikohen si e-waste, ose mbeturina elektronike. Lajmi – i keq – është se në të gjithë botën, në vitin 2019, janë prodhuar 53,6 milionë tonë, një shifër rekord, e cila përkthehet në 7,3 […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of