Rio Tinto zbulon rezerva të reja litiumi në Jadar të Serbisë

28/12/2020 11:35 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintGrupi minerar britaniko-australian, Rio Tinto, ka zbuluar një rezervë të re xeherore dhe ka azhurnuar të dhënat e burimeve minerale të projektit Jadar për kërkimin dhe përpunimin e boratit të litiumit në Serbi. Rezerva e xeherorit është 16.6 megaton me 1.81% oksid litiumi dhe 13.4% trioksid bori, deklaroi Rio Tinto. Burimi mineral i Jadar përfshin 55.2 megaton të burimit të indikuar me 1.68% oksid litiumi dhe 17.9% trioksid bori, me një shtesë prej 84.1 megaton të burimit të konkluduar në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of